Zalety nordic walking

Nordic walking wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku jako forma całorocznego treningu dla narciarzy biegowych. Należy do tych dyscyplin, które nie wymagają dużych nakładów finansowych (wygodne sportowe…

Nordic walking wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku jako forma całorocznego treningu dla narciarzy biegowych. Należy do tych dyscyplin, które nie wymagają dużych nakładów finansowych (wygodne sportowe obuwie oraz zestaw kijków to podstawa), a ponadto uprawiać go można prawie wszędzie (w górach, nad morzem, w lasach i parkach – jedynym wykluczeniem są drogi asfaltowe). Pora roku także nie ma znaczenia – 🌷🌞🍁❄ Niezbędna jest niewątpliwie odpowiednia technika, która stanowi podstawę, by z bezpieczny sposób cieszyć się licznymi zaletami nordic walking.

Jakie więc są zalety nordic walking’u? Bez wątpienia jest to aktywność fizyczna mobilizująca wiele mięśni, odciążająca przy tym stawy i kręgosłup – naprzemienne, przeciwległe wymachy kończyn mobilizują do pracy niemal całe ciało. Przeprowadzane badania wskazują, że w trakcie treningu Nordic Walking zostaje zaangażowanych około 90% muskulatury naszego ciała, podczas gdy tradycyjny spacer w podobnym tempie to jedynie 50%. Dodatkowo zwiększone jest spalanie tkanki tłuszczowej – mówi się tutaj o wzroście jej redukcji nawet o 70%🤫 Dzięki systematycznemu marszowi z kijkami możemy w skali miesiąca możemy być lżejsi o nawet 3-4kg.

Nordic walking można uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy tuszę – to aktywność, która jest dobrym sposobem na schudnięcie, ale również jest rodzajem techniki rehabilitacyjnej. Spacer z kijami masuje jelita, a wzmocnione mięśnie brzucha utrzymują je w takim położeniu, że trawienie jest przyspieszone, co sprzyja odchudzaniu. Spalanie kalorii jest szybsze niż przy zwykłym marszu – podczas godzinnego treningu można spalić nawet 400 kcal🔥🔥🔥😀

Spacer z kijkami to świetna forma aktywności fizycznej dla osób starszych, które cierpią na dolegliwości wykluczające intensywny wysiłek jak też dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z cukrzycą, chorobami ortopedycznymi, chorobami układu krwionośnego czy kobiet w ciąży! Regularny trening to także sposobność do zwiększenia wydolności oddechowej. Dzięki temu poprawia się dotlenienie organizmu, a pobór tlenu zwiększa się nawet o 20-58 proc.
Nordic walking jest dobry również dla osób cierpiących na częste bóle głowy lub choroby serca, także po przebytym zawale.

Jak każda aktywność, nordic walking podnosi naszą kondycję i wytrzymałość. Również za sprawą większości mięśni wprawionych w ruch, zwiększa się ich elastyczność, co z kolei zmniejsza ryzyko kontuzji w życiu codziennym. Inną zaletą są same kije, które stanowią dodatkowe punkty podparcia.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania nordic walkingu, jednak jeśli zauważy się jakieś niepokojące symptomy, warto skonsultować się z lekarzem. Zmęczenie nóg należy do normalnych objawów, jednak ostry, uporczywy ból może być ważnym i niepokojącym sygnałem. Gwałtowny ból w łydce może okazać się chorobą naczyń krwionośnych.

Zalet zdrowotnych spaceru z kijkami jest wiele – zachęcamy więc do podjęcia tego rodzaju aktywności wraz z pierwszymi promieniami słońca tej wiosny!🌷🌿🌱🌼