Fundacja Actum

Trening Pilates – co warto wiedzieć

Godziny spędzane przed komputerem💻 czy w samochodzie🚗, a do tego pośpiech i stres odbijają się nie tylko na naszej postawie, ale także samopoczuciu. Trening pilates może stać się wówczas idealnym rozwiązaniem ponieważ jego uniwersalność sprawia, że wzmacnia wszystkie partie mięśniowe a do tego nie jest nudny -wykorzystuje bowiem elementy innych aktywności sportowych takich jak: tai-chi, joga, balet i gimnastyka. Skąd wywodzi się pilates i co jest jego podstawą?- przeczytajcie koniecznie.
 
W latach 20. XX w. Joseph Pilates stworzył metodę ćwiczeń, którą nazwał „Contrology” jako system pracy nad ciałem i umysłem. Początkowo traktował ją jako formę rehabilitacji między innymi weteranów wojennych. Opracowując metodę wykorzystał swoje doświadczenia sportowe – był gimnastykiem, bokserem i instruktorem samoobrony. Na bazie zwykłego łóżka ze sprężynami skonstruował przyrząd do ćwiczeń, który obecnie funkcjonuje pod nazwą reformer i jest wykorzystywany w wielu studiach pilatesu.
 
Metoda treningu pilates – mającego na celu uelastycznienie mięśni, rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni głębokich (bez nadmiernego ich rozbudowania), poprawę postawy, obniżenie poziomu stresu, odciążenie kręgosłupa i poprawę zdrowia ćwiczących osób – opiera się na 6 podstawach, które stosowane łącznie zapewniają klucz do sukcesu – są to:
 
1. Oddech – w trakcie treningu zaleca się oddychanie powolne, głębokie, unoszące klatkę piersiową. Należy wdychać powietrze nosem a wydychać ustami,
 
2. Koncentracja – dla skuteczności treningu niezbędne jest jak najdokładniejsze wykonywanie ćwiczeń w sposób świadomy każdego ruchu,
 
3. Wyśrodkowanie – wszystkie ruchy powinny rozpoczynać się od uaktywnienia mięśni brzucha,
 
4. Kontrola – ćwiczenia należy wykonywać ze świadomością własnego ciała i jego ułożenia w przestrzeni. Ruchy należy łączyć ze skupieniem się na prawidłowym oddechu,
 
5. Płynność – wszystkie ruchy powinny być wykonywane w sposób płynny, dzięki czemu przynoszą harmonię i równowagę.
 
6. Dokładność – ćwicząc mięśnie głębokie ważniejsza jest jakość wykonywanych ćwiczeń, a nie ilość powtórzeń.
 
Od czasu stworzenia metody ćwiczeń pilates powstały różne warianty ćwiczeń, do których zaliczamy:
📌 POWER PILATES – Metoda polegająca na wykorzystaniu do ćwiczeń różnego typu pomocy, takich jak np. sprzęt rehabilitacyjny, piłka do pilatesu, piankowe wałki, gumy, kółka.
📌 STOTT PILATES -Jest to bardzo łagodna metoda ćwiczeń pilates, jest odpowiednia dla każdego. Pozwala utrzymać dobrą formę. Łączy w sobie elementy ćwiczeń oddechowych, łagodne ćwiczenia gimnastyczne i ćwiczenia rozciągające.
📌 JOGA PILATES – Ten wariant jest mieszanką pilatesu i jogi. W trakcie ćwiczeń zachowuje się kontrolowany, powolny oddech. Ćwiczenia te równolegle wzmacniają formę, jak i zapewniają elastyczność mięśni i stawów.
 
Metoda ćwiczeń pilates zalecana jest właściwie dla każdego. Ćwiczenia mogą wykonywać nie tylko osoby w pełni sprawne, młode, zdrowe i silne, ale również sprawdzają się jako ćwiczenia dla osób starszych i przewlekle chorych, a nawet dzieci. Można stosować te ćwiczenia bez względu na masę ciała czy kondycję. Pilates są wymagające, ale przy tym nie są niebezpieczne dla ciała ani zbyt intensywne.
 
Ćwiczenia można dostosować do indywidualnych potrzeb i poziomu sprawności każdej osoby, przy jednoczesnym uwzględnieniu obecnych schorzeń. W celu uzyskania możliwie jak najlepszych rezultatów należy wykonywać 2-3 seanse ćwiczeń pilates w tygodniu – aby efekty były zauważalne należy ćwiczyć regularnie. Osoby praktykujące ten rodzaj ćwiczeń jako główną zaletę podają niwelowanie lub zmniejszanie dolegliwości bólowych ze strony układu mięśniowo – szkieletowego, wzmocnienie mięśni oraz ogólną poprawę elastyczności ciała.

 

Pilates można uprawiać również w domu. Potrzebna jest do tego tylko mata, aby uniknąć dyskomfortu przy ćwiczeniach leżących. Internet jest pod tym względem skarbnicą filmików instruktażowych.  Warto jednak choć kilka razy wziąć udział w zajęciach pod okiem doświadczonego instruktora, by poznać technikę wykonywania ćwiczeń. Jeśli będą wykonywane niepoprawnie nie przyniosą zamierzonych efektów, a nawet mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie.

powrót