Trening Pilates – co warto wiedzie膰

Godziny sp臋dzane przed komputerem馃捇 czy w samochodzie馃殫, a do tego po艣piech i stres odbijaj膮 si臋 nie tylko na naszej postawie, ale tak偶e samopoczuciu. Trening pilates mo偶e sta膰 si臋 w贸wczas idealnym rozwi膮zaniem poniewa偶 jego uniwersalno艣膰 sprawia, 偶e wzmacnia wszystkie partie mi臋艣niowe a do tego nie jest nudny -wykorzystuje bowiem elementy innych aktywno艣ci sportowych takich jak: tai-chi, joga, balet i gimnastyka. Sk膮d wywodzi si臋 pilates i co jest jego podstaw膮?- przeczytajcie koniecznie.

W latach 20. XX w. Joseph Pilates stworzy艂 metod臋 膰wicze艅, kt贸r膮 nazwa艂 鈥濩ontrology鈥 jako system pracy nad cia艂em i umys艂em. Pocz膮tkowo traktowa艂 j膮 jako form臋 rehabilitacji mi臋dzy innymi weteran贸w wojennych. Opracowuj膮c metod臋 wykorzysta艂 swoje do艣wiadczenia sportowe 鈥 by艂 gimnastykiem, bokserem i instruktorem samoobrony. Na bazie zwyk艂ego 艂贸偶ka ze spr臋偶ynami skonstruowa艂 przyrz膮d do 膰wicze艅, kt贸ry obecnie funkcjonuje pod nazw膮 reformer i jest wykorzystywany w wielu studiach pilatesu.

Metoda treningu pilates 鈥 maj膮cego na celu uelastycznienie mi臋艣ni, rozci膮gni臋cie i wzmocnienie mi臋艣ni g艂臋bokich (bez nadmiernego ich rozbudowania), popraw臋 postawy, obni偶enie poziomu stresu, odci膮偶enie kr臋gos艂upa i popraw臋 zdrowia 膰wicz膮cych os贸b 鈥 opiera si臋 na 6 podstawach, kt贸re stosowane 艂膮cznie zapewniaj膮 klucz do sukcesu 鈥 s膮 to:

1. Oddech 鈥 w trakcie treningu zaleca si臋 oddychanie powolne, g艂臋bokie, unosz膮ce klatk臋 piersiow膮. Nale偶y wdycha膰 powietrze nosem a wydycha膰 ustami,
  2. Koncentracja 鈥 dla skuteczno艣ci treningu niezb臋dne jest jak najdok艂adniejsze wykonywanie 膰wicze艅 w spos贸b 艣wiadomy ka偶dego ruchu,
  3. Wy艣rodkowanie 鈥 wszystkie ruchy powinny rozpoczyna膰 si臋 od uaktywnienia mi臋艣ni brzucha,
  4. Kontrola 鈥 膰wiczenia nale偶y wykonywa膰 ze 艣wiadomo艣ci膮 w艂asnego cia艂a i jego u艂o偶enia w przestrzeni. Ruchy nale偶y 艂膮czy膰 ze skupieniem si臋 na prawid艂owym oddechu,
  5. P艂ynno艣膰 鈥 wszystkie ruchy powinny by膰 wykonywane w spos贸b p艂ynny, dzi臋ki czemu przynosz膮 harmoni臋 i r贸wnowag臋.
  6. Dok艂adno艣膰 鈥 膰wicz膮c mi臋艣nie g艂臋bokie wa偶niejsza jest jako艣膰 wykonywanych 膰wicze艅, a nie ilo艣膰 powt贸rze艅.

Od czasu stworzenia metody 膰wicze艅 pilates powsta艂y r贸偶ne warianty 膰wicze艅, do kt贸rych zaliczamy:
馃搶 POWER PILATES 鈥 Metoda polegaj膮ca na wykorzystaniu do 膰wicze艅 r贸偶nego typu pomocy, takich jak np. sprz臋t rehabilitacyjny, pi艂ka do pilatesu, piankowe wa艂ki, gumy, k贸艂ka.
馃搶 STOTT PILATES -Jest to bardzo 艂agodna metoda 膰wicze艅 pilates, jest odpowiednia dla ka偶dego. Pozwala utrzyma膰 dobr膮 form臋. 艁膮czy w sobie elementy 膰wicze艅 oddechowych, 艂agodne 膰wiczenia gimnastyczne i 膰wiczenia rozci膮gaj膮ce.
馃搶 JOGA PILATES 鈥 Ten wariant jest mieszank膮 pilatesu i jogi. W trakcie 膰wicze艅 zachowuje si臋 kontrolowany, powolny oddech. 膯wiczenia te r贸wnolegle wzmacniaj膮 form臋, jak i zapewniaj膮 elastyczno艣膰 mi臋艣ni i staw贸w.

Metoda 膰wicze艅 pilates zalecana jest w艂a艣ciwie dla ka偶dego. 膯wiczenia mog膮 wykonywa膰 nie tylko osoby w pe艂ni sprawne, m艂ode, zdrowe i silne, ale r贸wnie偶 sprawdzaj膮 si臋 jako 膰wiczenia dla os贸b starszych i przewlekle chorych, a nawet dzieci. Mo偶na stosowa膰 te 膰wiczenia bez wzgl臋du na mas臋 cia艂a czy kondycj臋. Pilates s膮 wymagaj膮ce, ale przy tym nie s膮 niebezpieczne dla cia艂a ani zbyt intensywne.

膯wiczenia mo偶na dostosowa膰 do indywidualnych potrzeb i poziomu sprawno艣ci ka偶dej osoby, przy jednoczesnym uwzgl臋dnieniu obecnych schorze艅. W celu uzyskania mo偶liwie jak najlepszych rezultat贸w nale偶y wykonywa膰 2-3 seanse 膰wicze艅 pilates w tygodniu 鈥 aby efekty by艂y zauwa偶alne nale偶y 膰wiczy膰 regularnie. Osoby praktykuj膮ce ten rodzaj 膰wicze艅 jako g艂贸wn膮 zalet臋 podaj膮 niwelowanie lub zmniejszanie dolegliwo艣ci b贸lowych ze strony uk艂adu mi臋艣niowo 鈥 szkieletowego, wzmocnienie mi臋艣ni oraz og贸ln膮 popraw臋 elastyczno艣ci cia艂a.

Pilates mo偶na uprawia膰 r贸wnie偶 w domu. Potrzebna jest do tego tylko mata, aby unikn膮膰 dyskomfortu przy 膰wiczeniach le偶膮cych. Internet jest pod tym wzgl臋dem skarbnic膮 filmik贸w instrukta偶owych. Warto jednak cho膰 kilka razy wzi膮膰 udzia艂 w zaj臋ciach pod okiem do艣wiadczonego instruktora, by pozna膰 technik臋 wykonywania 膰wicze艅. Je艣li b臋d膮 wykonywane niepoprawnie nie przynios膮 zamierzonych efekt贸w, a nawet mog膮 negatywnie wp艂yn膮膰 na zdrowie.