Tłuszcze trans – czym są i gdzie występują?

Kwasy tłuszczowe trans są wytwarzane na drodze częściowego uwodornienia (utwardzania) płynnych olejów roślinnych. Taki zabieg technologiczny pozwala przekształcić oleje roślinne do konsystencji stałej. Ma to istotne znaczenie dla nadania odpowiedniej…

Kwasy tłuszczowe trans są wytwarzane na drodze częściowego uwodornienia (utwardzania) płynnych olejów roślinnych. Taki zabieg technologiczny pozwala przekształcić oleje roślinne do konsystencji stałej. Ma to istotne znaczenie dla nadania odpowiedniej tekstury produktom spożywczym. Dodatkowo kwasy tłuszczowe trans są bardziej odporne na utlenianie, co oznacza, że produkty je zawierające cechują się dłuższym okresem przydatności do spożycia.

Pod względem produkcji żywności, uwodornianie olejów jest procesem stosunkowo tanim i bardzo korzystnym, jednakże jego konsekwencją jest powstanie szkodliwych dla zdrowia tłuszczów trans.

Izomery trans prowadzą do obniżenia stężenia dobrego cholesterolu oraz podwyższenia stężenia jego złego odpowiednika. Są także jedną z przyczyn nadmiernego gromadzenia się brzusznej tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – także otyłości❗️❗️❗️

Tłuszcze trans powodują insulinooporność i w konsekwencji sprzyjają rozwojowi cukrzycy typu 2❗️❗️❗️

Według zaleceń WHO dzienne spożycie izomerów trans nie powinno być większe niż 1% energii dostarczanej do organizmu z pożywieniem.

WAŻNE:

Tłuszcze trans mogą również powstawać na skutek dłuogtrwałego smażenia olejów. Poziom kwasów tłuszczowych trans może istotnie wzrastać, gdy smażymy wielokrotnie na jednym oleju. Stąd tak ważne jest, aby po każdym smażeniu wymieniać całkowicie olej.

A gdzie znajdziemy tłuszcze trans?-poniżej lista:
📌 masło, margaryny miękkie i twarde oraz tzw. mixy tłuszczowe,
📌 gotowe wypieki cukiernicze (ciastka i herbatniki),
📌 słodycze – wyroby czekoladowe (m.in. batoniki, czekolady nadziewane),
📌 gotowe dania typu fast-food,
📌 zupy i sosy w proszku,
📌 serki topione i kanapkowe.

Jak rozpoznać, czy dany produkt powstał przy użyciu tłuszczów trans?

Jeśli na opakowaniu danego artykułu znajdują się określenia „częściowo uwodorniony tłuszcz roślinny” lub „częściowo utwardzony tłuszcz roślinny”, nie warto kupować takiego produktu, ponieważ zawiera on właśnie kwasy tłuszczowe trans.

Wykluczenie z jadłospisu powyższej listy produktów jest niezwykle trudne – należy czytać etykiety produktów by być świadomym konsumentem i dokonywać lepszych wyborów żywieniowych. To w perspektywie czasu wyjdzie Wam tylko na zdrowie!😃

Ponadto, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego na swojej stronie internetowej opublikował ogólnodostępną e-bazę izomerów trans w środkach spożywczych – https://izomery.pzh.gov.pl/ Baza ta pełni funkcję informacyjną i w łatwy sposób umożliwia wgląd w produkty, które mogą być źródłem szkodliwych izomerów trans w diecie. Baza wciąż się rozwija i z czasem zostanie dodane więcej produktów i kategorii.