Fundacja Actum

Sposoby na jesienną chandrę

Przysłowiowa „ZŁOTA POLSKA JESIEŃ”🍁🍁 cieszy niemalże każdego. Gdy jednak za oknem robi się szaro, ponuro i deszczowo, niektórych z nas dopada jesienna chandra, która objawiać się może problemami ze snem (zarówno bezsenność jak i ciągłe uczucie senności), zmęczeniem, zwiększonym apetytem, rozdrażnieniem, apatią, wahaniami nastroju oraz trudnościami z koncentracją i podejmowaniem decyzji.

Jak sobie poradzić, gdy dnie stają się coraz krótsze, a ilość promieni słonecznych jest znikoma? – mamy dla Was kilka sprawdzonych patentów.

1. WIĘCEJ RUCHU 🚴‍♀️👟– Zadbajcie o systematyczne uprawianie sportu, a wyższy poziom serotoniny i świeże powietrze z pewnością wpłyną na poprawę humoru! 😃Udowodniono, że najszybsze efekty w walce z przesileniem jesiennym przynoszą ćwiczenia trwające 45 – 60 minut, podejmowane dwa lub trzy razy w tygodniu.

2. DIETA POPRAWIAJĄCA HUMOR😋😉 – nie mamy tu na myśli diety opartej na słodkich przekąskach czy fast-foodach. Radzimy, by do diety włączyć żywność bogatą w składniki redukujące uczucie stresu i niepokoju. Częściej sięgajcie więc po ryby i tłuszcze bogate w kwasy omega-3 (śledź, łosoś, tuńczyk, oliwa, olej lniany i słonecznikowy), pomyślcie również o gorzkiej czekoladzie, która dostarczy magnezu (oczywiście ilość w granicach rozsądku). Nie zapominajcie o włączeniu do diety ziaren słonecznika, sezamu, orzechów, pomidorów, brokułów, kapusty czy grzybów, które są również źródłem selenu. Do swoich dań włączcie również produkty doskonale przewodzące dopaminę czyli banany, szpinak, marchew czy ziarna dyni.
 
3. SUPLEMENTACJA WITAMIN💊– przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D3 (wraz z K2). Jesienią warto również suplementować witaminy z grupy B ponieważ mają pozytywny wpływ na nastrój i łagodzą objawy lękowe dzięki oddziaływaniu na centralny układ nerwowy. Z kolei przyjmowanie witamin: E i C obniży stres i ochroni nasz system odpornościowy. Nie zapominajmy także o minerałach takich jak: żelazo, potas i magnez – obniżają one poziom zmęczenia i redukują ryzyko spadku nastroju. Dbając o nastrój jesienią warto skorzystać z szerokiej gamy suplementów dostępnych na rynku.

4. ODPOWIEDNIA ILOŚĆ SNU🛌 – dobry sen to podstawa naszego funkcjonowania w ciągu dnia. Niewyspanie = rozdrażnienie, brak koncentracji, słaba kondycja, a to z kolei prowadzi do obniżonego nastroju.

5. STOSOWANIE TECHNIK RELAKSACYJNYCH🧘‍♀️ – Ćwiczenia oddechowe i joga pomagają uporać się ze stresem i poprawiają nastrój- warto rozważyć więc zapisanie się na odpowiednie zajęcia.

6. AROMATERAPIA – Jesienią warto wspomóc się medycyną naturalną i olejkami aromatycznymi – dobrze wpływają na samopoczucie. Warto stosować przede wszystkim: olejek różany i lawendowy (poprawia nastrój, uspokaja, działa antystresowo) oraz cedrowy (działa uspokajająco i wzmacniająco).
 
powrót