Fundacja Actum

Ścianka wspinaczkowa- sposób na aktywność zimą

Noworoczne postanowienia często związane są z podjęciem aktywności fizycznej z początkiem roku💪😉 Niestety zimowa aura za oknem❄️☔️🌬🌫 zniechęca do biegania, jazdy na rowerze🚴 czy spacerów nordic walking. Oczywiście możemy zacząć chodzić na basen🏊‍♂️, zumbę, fitness czy siłownię. Dziś chcemy Was jednak przekonać do chodzenia na ściankę wspinaczkową. Czy warto, jakie są jej zalety?– przeczytajcie poniżej!👇
 
Wspinaczka ściankowa to sport, który nie tylko wzmacnia i rzeźbi ciało, ale dostarcza także niezapomnianych przeżyć i emocji! Wspinanie na ściance wspinaczkowej (wbrew powszechnemu przekonaniu) jest całkowicie bezpieczne i nie zagraża naszemu życiu. Wspinanie to sport, który angażuje wszystkie mięśnie – nóg, rąk, brzucha czy pleców, dzięki czemu stają się one mocniejsze. Podczas treningu na ściance lub wspinając się w skałach czy w górach, można spalić od 500 do 900 kalorii na godzinę!!!😎😁 Systematyczny wysiłek wspinaczkowy sprzyja więc uzyskaniu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki.
 
Wspinaczka jest sportem uniwersalnym pod względem przygotowania fizycznego i przeznaczonym dla każdego! Często mówi się, że do wspinaczki potrzebne są bardzo wytrzymałe dłonie, natomiast w rzeczywistości to nogi odpowiadają za większość generowanej siły. Siła rąk będzie potrzebna przy trudniejszych trasach, które mają na swojej drodze okapy lub przewieszenia (wtedy przydaje się nie tylko mocny chwyt, ale także silne plecy i barki).
 
Wspinaczka ściankowa to sport, który efektywnie wpływa na wydolność organizmu. To aktywność fizyczna, która jest niezwykle wyczerpująca i nie trzeba długo się wspinać, żeby poczuć zmęczenie całego organizmu.
 
Do niewątpliwych zalet wspinaczki możemy zaliczyć fakt, iż wspólne wspinanie wzmacnia więzi grupowe i rodzinne znacznie szybciej niż jakakolwiek inna aktywność. Pozwala przełamywać lody i buduje silne więzi między wspinającymi się już podczas pierwszego kontaktu. To wszystko dzięki wzajemnym interakcjom – rozmowie na interesujący obie strony temat i wspólnemu działaniu. Dodatkowo wspinanie uczy zaufania i odpowiedzialności za drugą osobę. Dlatego warto wspinać się z rodziną i znajomymi – buduje to tematy do rozmów oraz pozwala więcej czasu spędzać wspólnie.
 
Warto się wspinać również dlatego, że oprócz pokory zyskujemy nowe doświadczenia związane z pokonywaniem własnych barier. To, czego nie będziemy w stanie zrobić dziś, będziemy mogli zrobić za miesiąc lub rok (w zależności od intensywności treningu). Wspinając się regularnie, bardzo szybko widać postępy. I jak to w życiu, na im więcej się odważymy, tym więcej osiągniemy.
 
Regularna praktyka wspinaczkowa wyrzeźbi naszą sylwetkę, przyspieszy metabolizm i zwiększy możliwości tlenowe organizmu, więc w praktyce – na tej aktywności zyskuje właściwie cały nasz organizm. Może warto więc zastanowić się nad taką formą aktywności zimą?🧐😏
 
 
Źródło: https://climb2change.pl/, https://fit.poradnikzdrowie.pl/
#wpinaczka #climb #sport #zdrowie #adrenalina
powrót