Podsumowanie realizacji projektu
Styczeń to doskonały czas na wszelakie podsumowania! Dla nas to czas szczególny, ponieważ po ponad 2,5 roku zakończyliśmy realizację projektu pn.”Powiat nyski walczy z nadwagą, otyłością i cukrzycą-efektywne zapobieganie chorobom…
Styczeń to doskonały czas na wszelakie podsumowania! Dla nas to czas szczególny, ponieważ po ponad 2,5 roku zakończyliśmy realizację projektu pn.”Powiat nyski walczy z nadwagą, otyłością i cukrzycą-efektywne zapobieganie chorobom cywilizacyjnym w województwie opolskim”. Na czym polegał i co możemy uznać za jego sukces? – przeczytajcie koniecznie!
I etap projektu skoncentrowany był na realizacji badań przesiewowych w kierunku wykrycia nadwagi/otyłości wśród mieszkańców pow. nyskiego. Badania polegały na pomiarze masy ciała, wzrostu oraz obwodu talii oraz wyznaczeniu wskaźnika BMI. Dodatkowo osoby najbardziej zagrożone chorobami metabolicznymi zostały skierowane na badania krwi w kierunku wykrycia cukrzycy. Łącznie w badaniach przesiewowych wzięły udział 1053 osoby.
Spośród wszystkich osób przesianych wytypowano 155 osób (88 dzieci, 67 osób dorosłych) o największym wskaźniku BMI i zaproszono ich do udziału w II etapie projektu. Osoby te przystąpiły do tzw. opieki multikomponentowej, podczas której wzięły udział w szeregu zajęć z aktywności fizycznej, warsztatach żywieniowych, a także otrzymały opiekę ze strony dietetyka oraz psychologa.
Po 6 i 12 miesiącach udziału w projekcie osoby te zostały zmonitorowane pod względem dalszego spadku/zwiększenia się wagi ciała jak też wskaźnika BMI. Wyniki monitorowania oraz wnioski przedstawiamy poniżej
Wśród 74 dzieci oraz 57 osób dorosłych odnotowano spadek BMI. Rekordzista projektu schudł niemalże 40kg co wiązało się ze spadkiem BMI z 55 ( skrajna otyłość) do 41.
Aż 27 osób dorosłych oraz 13 dzieci zanotowało co najmniej 5% spadek masy ciała. Z kolei 3-procentowy spadek masy ciała zanotowało 12 osób dorosłych oraz 6 dzieci.
Większość osób biorących udział w II etapie projektu zwiększyła swoją tygodniową dawkę aktywności fizycznej oraz poprawiła styl życia, w tym odżywiania. Osoby te także zadeklarowały poprawę samooceny oraz stanu swojego zdrowia w porównaniu z okresem sprzed otrzymania wsparcia.
Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w ramach naszego projektu została przeprowadzona także edukacja społeczeństwa wspierająca kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia. W jej ramach przekazywaliśmy w telewizji, radio oraz mediach społecznościowych informacje dotyczące zdrowego odżywiania i trybu życia oraz przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym. Dodatkowo na terenie powiatu nyskiego zorganizowaliśmy 20 otwartych spotkań edukacyjnych i warsztatów żywieniowych, w których udział wzięło niemalże 2000 osób
Podsumowując na sam koniec – życzymy sobie więcej projektów profilaktycznych, w ramach których moglibyśmy pochwalić się niezaprzeczalnymi korzyściami zdrowotnymi jakie uzyskali nasi uczestnicy Tymczasem aktualnie pracujemy nad nowym, niezwiązanym z profilaktyką projektem, którego szczegóły poznacie już niebawem!