Podsumowanie realizacji projektu

Styczeń to doskonały czas na wszelakie podsumowania!🙃 Dla nas to czas szczególny, ponieważ po ponad 2,5 roku zakończyliśmy realizację projektu pn.”Powiat nyski walczy z nadwagą, otyłością i cukrzycą-efektywne zapobieganie chorobom cywilizacyjnym w województwie opolskim”. Na czym polegał i co możemy uznać za jego sukces? – przeczytajcie koniecznie!😊

I etap projektu skoncentrowany był na realizacji badań przesiewowych w kierunku wykrycia nadwagi/otyłości wśród mieszkańców pow. nyskiego. Badania polegały na pomiarze masy ciała, wzrostu oraz obwodu talii oraz wyznaczeniu wskaźnika BMI. Dodatkowo osoby najbardziej zagrożone chorobami metabolicznymi zostały skierowane na badania krwi w kierunku wykrycia cukrzycy. Łącznie w badaniach przesiewowych wzięły udział 1053 osoby.

Spośród wszystkich osób przesianych wytypowano 155 osób (88 dzieci, 67 osób dorosłych) o największym wskaźniku BMI i zaproszono ich do udziału w II etapie projektu. Osoby te przystąpiły do tzw. opieki multikomponentowej, podczas której wzięły udział w szeregu zajęć z aktywności fizycznej, warsztatach żywieniowych, a także otrzymały opiekę ze strony dietetyka oraz psychologa.
Po 6 i 12 miesiącach udziału w projekcie osoby te zostały zmonitorowane pod względem dalszego spadku/zwiększenia się wagi ciała jak też wskaźnika BMI. Wyniki monitorowania oraz wnioski przedstawiamy poniżej 👇

📌 Wśród 74 dzieci oraz 57 osób dorosłych odnotowano spadek BMI. Rekordzista projektu schudł niemalże 40kg co wiązało się ze spadkiem BMI z 55 ( skrajna otyłość) do 41.

📌 Aż 27 osób dorosłych oraz 13 dzieci zanotowało co najmniej 5% spadek masy ciała. Z kolei 3-procentowy spadek masy ciała zanotowało 12 osób dorosłych oraz 6 dzieci.

📌 Większość osób biorących udział w II etapie projektu zwiększyła swoją tygodniową dawkę aktywności fizycznej oraz poprawiła styl życia, w tym odżywiania. Osoby te także zadeklarowały poprawę samooceny oraz stanu swojego zdrowia w porównaniu z okresem sprzed otrzymania wsparcia.

Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w ramach naszego projektu została przeprowadzona także edukacja społeczeństwa wspierająca kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia. W jej ramach przekazywaliśmy w telewizji📺, radio📻 oraz mediach społecznościowych informacje dotyczące zdrowego odżywiania i trybu życia oraz przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym. Dodatkowo na terenie powiatu nyskiego zorganizowaliśmy 20 otwartych spotkań edukacyjnych i warsztatów żywieniowych, w których udział wzięło niemalże 2000 osób💪

Podsumowując na sam koniec – życzymy sobie więcej projektów profilaktycznych, w ramach których moglibyśmy pochwalić się niezaprzeczalnymi korzyściami zdrowotnymi jakie uzyskali nasi uczestnicy💪 Tymczasem aktualnie pracujemy nad nowym, niezwiązanym z profilaktyką projektem, którego szczegóły poznacie już niebawem!😊😎
#projektUE #profilaktyka #nadwaga #otyłość