Fundacja Actum

Kto mi pomoże?-dietetyk czy psychodietetyk?

Problemy z wagą? Niewłaściwe nawyki żywieniowe, brak kontroli nad sposobem odżywiania?- czy to nie brzmi znajomo?  Gdzie się udać z problemem? Do dietetyka czy już do psychodietetyka??

Ale zacznijmy od początku – czym zajmuje się dietetyk i kto powinien skorzystać z jego pomocy?

A więc, dietetyk pomaga osobom, które pragną zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe obejmując ich szeroko pojętym poradnictwem żywieniowym jak też dietoterapią chorób, w leczeniu których żywienie odgrywa kluczową rolę. Dietetyk zajmuje się racjonalnym i zbilansowanym żywieniem, czyli takim, które dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych zarówno w przypadku osób zdrowych, jak i chorych.

Dieta opracowana przez dietetyka to spersonalizowany jadłospis zawierający produkty, które powinny zapewniać nie tylko potrzeby energetyczne organizmu, lecz także dostarczać ważnych makroskładników, witamin i składników mineralnych. Jadłospis zależy od indywidualnych potrzeb, w tym stanu zdrowia – jest inny w przypadku osób chorych na nowotwory, cukrzycę typu 2, alergie pokarmowe, czy osób z nadwagą. Przy opracowywaniu indywidualnych planów żywieniowych dietetyk bierze pod uwagę wiele czynników, w tym także stwierdzone lub podejrzewane reakcje alergiczne i nietolerancje i prowadzony. Należy również pamiętać, że dieta zawsze powinna uwzględniać rodzaj wykonywanej pracy (np. zmianowa), poziom aktywności fizycznej, możliwości finansowe, umiejętności kulinarne oraz preferencje smakowe. Zaproponowana przez specjalistę dieta jest zbilansowana i dostosowana do stanu zdrowia oraz stanowi ważny krok na drodze do zdrowego stylu życia.

Wsparcie dietetyka jest wskazane przede wszystkim:

 

Zmiana nawyków żywieniowych to zadanie niełatwe – jedzenie jest jedną z podstawowych codziennych czynności, ale również jest dla nas źródłem przyjemności i często ważnym elementem spotkań towarzyskich. W przypadku trudności z kontrolą masy ciała, rozpoznaniem chorób, które wymagają modyfikacji dietetycznych (np. zleconych przez lekarza) lub stosowania diet eliminacyjnych w związku z alergią lub nietolerancją czy przejściem na dietę roślinną, warto rozważyć skonsultowanie kwestii żywieniowych z dietetykiem.

 

W odróżnieniu od dietetyka, psychodietetyk jest osobą posiadającą również wiedzę z zakresu psychopatologii. Dzięki temu potrafi diagnozować i pracować z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, napadowe objadanie się), z innymi z współwystępującymi zaburzeniami nastroju, (np. depresja, mania) lub z zaburzeniami osobowości.  Spotkania z psychodietetykiem mają na celu znalezienie przyczyn problemów z prawidłową masą ciała oraz diagnozą pozażywieniowych aspektów nadwagi lub niedowagi.

Psychodietetyk w sposób całościowy ocenia przyczyny zaburzeń odżywiania, jak również chorób wynikających z niewłaściwego odżywiania. Stara się leczyć przyczyny i zmieniać nastawienie pacjenta, a dopiero w dalszej kolejności zajmuje się odpowiednim stylem odżywiania. Psychodietetyk pomaga ustalić cel, wytyczyć drogę, a jednocześnie pokazuje, jak znaleźć siłę i motywację do tego, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę i sprawić, by nowy sposób odżywiania stał się trwałym nawykiem, a nie tylko krótkotrwałą dietą. Dla psychodietetyka kluczem do sukcesu jest motywacja pacjenta, ponieważ większość porażek w odchudzaniu oraz w zmianie nawyków żywieniowych wiąże się właśnie z brakiem wystarczającej motywacji i silnej woli.

W swojej pracy psychodietetyk koncentruję się także na tym, aby pacjentki i pacjenci polubili siebie, gdyż dopiero wtedy, kiedy zaczną szanować swoje ciało (jakiekolwiek by ono nie było), będą mogli skutecznie schudnąć i zadbać o siebie. Po prostu potraktują zmianę stylu odżywiania jako przejaw troski i zaopiekowania się samym sobą, jak najlepszym przyjacielem.

Spotkania na linii psychodietetyk-pacjent powinny zaowocować zaplanowaniem skutecznej zmiany nawyków żywieniowych, pracą nad motywacją, wiarą w osiągnięcie sukcesu i poczuciem własnej wartości.

 

Do psychodietetyka powinny zgłosić się osoby:

powrót