Fundacja Actum

Korzyści z uprawiania sportów zimowych

Zimowa aura❄️❄️często kojarzy się mało przyjemnie. Niskie temperatury i krótkie dnie u wielu ludzi wywołują apatię, a nawet stany depresyjne. Spędzenie okresu  zimowego w pracy i przed telewizorem nie jest zdecydowanie korzystne dla ludzkiego zdrowia- z tego też powodu warto zainteresować się sportami zimowymi.

Jak mawia przysłowie – w zdrowym ciele zdrowy duch! Ta maksyma nie dotyczy jednak wyłącznie okresu wiosenno-letniego, kiedy to z łatwością można uprawiać sport na świeżym powietrzu. Warto pomyśleć o tym, aby także zimą zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu.

Aktywność fizyczna zimą🏂⛷⛸🛷 jest doskonałą okazją do zahartowania organizmu. Podczas regularnych treningów, organizm nagrzewa się, poci i usuwa toksyny. W czasie tej pory roku warto również pomyśleć o aktywności lub choćby rozgrzewce na świeżym powietrzu. Nieprawdą jest, że sport zimą to najprostsza droga do przeziębienia. Bierze się ono ze złego rozłożenia sił. Podczas zimowych ćwiczeń układ oddechowy musi sobie radzić z mroźnym, suchym powietrzem, co hartuje go na znoszenie niskich temperatur. W trakcie treningu na chłodnym powietrzu organizm spala więcej kalorii, ponieważ wydatkuje bardzo dużo energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała – to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które cierpią na nadwagę.

Uprawianie sportów zimowych na świeżym powietrzu buduje kondycję i przyczynia się do poprawy stanu zdrowia, redukuje stres i zapewnia kontakt z naturą. Korzystanie z uroków zimy i odpowiednio przygotowanych całorocznych obiektów sportowych to wspaniała okazja do aktywnego spędzania czasu i czerpania przyjemności z zimowych atrakcji.

Sporty zimowe, takie jak narciarstwo, snowboard czy jazda na łyżwach bez wątpienia wymagają wysiłku fizycznego. Jazda na nartach lub snowboardzie angażuje mięśnie nóg i tułowia, poprawia wytrzymałość i zwiększa siłę całego ciała. Łyżwiarstwo figurowe i szybkie łyżwiarstwo wpływają na koordynację ruchową, gibkość i siłę mięśni. Przygoda z nartami biegowymi stanowi ciekawe urozmaicenie dla biegania i nart. To doskonała zabawa i rekreacja dla amatorów. W tej dyscyplinie pracują mięśnie kończyn górnych, dolnych, pleców i brzucha. To idealna opcja dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy, a przy tym nie zamierzają szusować na stokach. W porównaniu z nartami czy snowboardem, biegówki nie wymagają większych nakładów finansowych, zdecydowanie mniejsze jest także ryzyko kontuzji.

Jedną z największych korzyści płynących z uprawiania sportów zimowych jest możliwość podziwiania piękna przyrody – zaspy śnieżne, szczyty gór, zimowe lasy – taka bliskość z naturą i odkrywanie jej uroków przynosi ogromną radość i bywa inspirujące. Wyjazd z góry dla narciarzy i snowboardzistów to także możliwość spędzenia czasu z bliskimi i przyjaciółmi. Można cieszyć się wspólnymi przeżyciami, dzielić radość z sukcesów i motywować się nawzajem.

A jak przygotować się do sportów zimowych?- już podpowiadamy:

  1. Zacznij pracować nad kondycją już wcześniej. Żeby uniknąć kontuzji, urazów i zakwasów, zacznij trenować już kilka tygodni wcześniej. Niech to będą ćwiczenia wzmacniające połączone z treningiem cardio.
  2. Nie zapominaj o przygotowaniu organizmu do wysiłku fizycznego i rozgrzewce. Niestety rzadko zdarza się widok narciarza czy snowboardzisty, który przez włożeniem sprzętu wykonuje rozgrzewkę – a to duży błąd. Wystarczy kilka minut, by rozgrzać mięśnie i stawy, które przecież czeka duży wysiłek.
  3. Odpowiedni ubiór. Mowa oczywiście o odzieży termalnej, która zabezpieczy ciało przed mrozem i wiatrem. Ubierz się na „cebulkę” – warstwa bazowa, pośrednia i zewnętrzna zapewnią komfort podczas uprawiania sportów-w ubiorze liczy się funkcjonalność, technologia i przeznaczenie odzieży.
  4. Profesjonalny i odpowiednio dobrany sprzęt. Kaski, gogle, czekan, raki i wiele innych – musisz być świadomy i stawiać bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Warto skorzystać z pomocy specjalisty w doborze odpowiedniego sprzętu.

 

powrót