Korzyści z tańca

Gdy za oknem szaro i deszczowo🌧🌧, podejmowanie aktywności fizycznej na zewnątrz bywa nieprzyjemne. Co możemy więc robić by się poruszać, spalić trochę kalorii i przy okazji dobrze się bawić? Odpowiedź…

Gdy za oknem szaro i deszczowo🌧🌧, podejmowanie aktywności fizycznej na zewnątrz bywa nieprzyjemne. Co możemy więc robić by się poruszać, spalić trochę kalorii i przy okazji dobrze się bawić? Odpowiedź jest banalnie prosta- możemy po prostu zacząć tańczyć💃💃.

By przekonać Was do aktywności w postaci tańca, poniżej przedstawiamy Wam kilka niewątpliwych korzyści:

  1. Taniec zmniejsza stres i zwalcza depresję – taniec może być naturalnym lekiem na zaburzenia nastroju i nadmierne napięcie. W kontekście walki ze stresem, taniec pozwala w kontrolowany sposób wyładować negatywną energię, którą gromadzimy każdego dnia w trudnych, konfliktowych sytuacjach. Taniec pomaga też łagodzić objawy depresji, ponieważ zapewnia realny i namacalny kontakt z innymi ludźmi oraz pozwala oderwać się od negatywnych myśli.
  2. Taniec odchudza – podczas zajęć tanecznych mamy szansę zgubić zbędne kilogramy i wyszczuplić swoją sylwetkę. Im bardziej dynamiczny taniec i im więcej się pocimy tańcząc – tym łatwiej chudniemy.
  3. Taniec wspiera zdrowie – obok odchudzania, udział w zajęciach tanecznych powoduje obniżenie ciśnienia krwi, usprawnia krążenie, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.
  4. Taniec zwiększa świadomość własnego ciała – regularne zajęcia taneczne pozytywnie oddziałują na zwiększenie możliwości ruchowych naszego ciała oraz poczucie rytmu.
  5. Taniec poprawia kondycję – taniec jest rodzajem treningu aerobowego, czyli takiego, który zwiększa częstotliwość pracy serca i przyspiesza krążenie krwi. Jego wpływ na organizm jest nie do przecenienia. Zajęcia taneczne powodują, że wolniej się męczymy, a nasz organizm zwiększa swoją wydajność.
  6. Taniec zwiększa elastyczność ciała – taniec, w przeciwieństwie np. do treningu z obciążeniem, wpływa nie tylko na poprawę siły mięśni, ale także zwiększa elastyczność ciała. Niektóre rodzaje tańca, zwłaszcza latynoamerykańskie, wymagają „kocich” ruchów: kołysania biodrami, wyginania się, zmysłowych ruchów ramion. Ćwicząc taniec, powoli nabieramy więc sprawności i zyskujemy świadomość ciała.
  7. Taniec poprawia koordynację ruchową – każdy rodzaj tańca wyrabia koordynację, ponieważ już sama nauka kroków wymaga dobrej synchronizacji ruchów i dostosowania ich do tempa muzyki. Dzięki zajęciom tanecznym ruchy stają się bardziej precyzyjne i sprawne – zwiększa się też równowaga całego ciała.
  8. Taniec zwiększa pewność siebie – wyzwania, które do tej pory wydawały się czymś nieosiągalnym nie stanowią problemu. Strach mija, rośnie też nasze poczucie własnej wartości.
  9. Taniec wpływa pozytywnie na życie towarzyskie – dzięki udziałowi w zajęciach tanecznych mamy szansę poznania nowych ludzi oraz nawiązania nowych przyjaźni.
  10. Taniec daje uczucie szczęścia 🙂 – wraz z wysiłkiem na sali tanecznej zwiększa się produkcja endorfin, hormonów szczęścia. Po zajęciach obok zmęczenia pojawia się zadowolenie.