Jak zapobiegać nadwadze i otyłości wśród dzieci?
W Polsce na nadwagę i otyłość choruje już ok.70% społeczeństwa, a polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Specjaliści przestrzegają, że jeśli nie zmienią się nawyki żywieniowe dzieci, za kilka lat…
W Polsce na nadwagę i otyłość choruje już ok.70% społeczeństwa, a polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Specjaliści przestrzegają, że jeśli nie zmienią się nawyki żywieniowe dzieci, za kilka lat co czwarte dziecko będzie otyłe. Nadmiar kilogramów to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Powstawanie otyłości u dzieci zazwyczaj jest procesem długotrwałym i wynika z dostarczenia do organizmu zbyt dużej ilość energii w pożywieniu w stosunku do jego zapotrzebowania. Szacuje się, że 95% przypadków otyłości jest spowodowane czynnikami środowiskowymi (niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej), a jedynie 5% to czynniki genetyczne, leki i inne.
Co możemy zrobić by minimalizować zatem ryzyko nadwagi i otyłości wśród dzieci – podpowiadamy:
- Zdrowa dieta: Dzieci powinny spożywać zrównoważone posiłki bogate w owoce, warzywa, pełne ziarna, chude białko i zdrowe tłuszcze. Ważne jest jednoczesne ograniczanie spożycia słodyczy, napojów gazowanych, fast foodów i innych wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Lunchbox na 2-gie śniadanie komponujcie więc zdrowo i kolorowo – nie powinno w nim zabraknąć ulubionych warzyw i owoców dziecka, źródeł białka (np. mały jogurt), węglowodanów (np. kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z ulubionymi dodatkami) oraz zdrowej przekąski (np. chrupki z pełnoziarnistych zbóż, owoce liofilizowane, garstka orzechów lub migdałów).
- Efekt zachęty: Zachęcajcie dziecko do wybierania zdrowych przekąsek takich jak: owoce, warzywa, orzechy czy jogurt naturalny. Jednocześnie będąc na zakupach unikajcie kupowania przetworzonych przekąsek, które naszpikowane są ogromnymi ilościami cukru i tłuszczu! Zachęcajcie dziecko do zrezygnowania z napojów gazowanych🥤 będących źródłem ukrytego cukru a tym samym – nadmiernie spożywanych kcal. W to miejsce przygotujcie z dzieckiem pożywne smoothie lub sok owocowo-warzywny!
- Odpowiednie nawodnienie: Każdego dnia pamiętajcie o przygotowaniu dziecku butelki z wodą , którą będzie mogło regularnie uzupełniać. Woda jest ważna dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz koncentracji podczas nauki. Woda wspomoże także proces wypłukiwania toksyn z organizmu.
- Regularna aktywność fizyczna: Dzieci powinny spędzać co najmniej 60 minut dziennie na umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak bieganie, skakanie na skakance, pływanie czy jazda na rowerze. Sport nie tylko zapobiega otyłości, ale uczy systematyczności i ciągłej pracy nad sobą. Organizujcie więc rodzinne aktywności fizyczne – zaproponujcie dziecku wspólne wyjście na rolki, rower🚴♀️, basen🏊♀️, spacer lub grę w piłkę nożną⚽️. Dzięki wspólnemu i miłemu spędzaniu czasu dziecko będzie kojarzyło ruch ze świetną zabawą –dzięki temu będzie ćwiczyć chętniej i częściej.
- Bądźcie przykładem: Pokażcie dziecku jak ważne jest dla Was dbanie o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Dzieci bardzo chętnie naśladują dorosłych – jest więc szansa, że dzięki waszej aktywności, wzrośnie także aktywność fizyczna waszych dzieci.
- Ograniczenie czasu przed ekranem: Dzieci powinny ograniczyć czas spędzany przed telewizorem, komputerem, smartfonem i innymi urządzeniami elektronicznymi do 1-2 godziny dziennie.
- Edukacja nt. zdrowych nawyków: Już od najmłodszych lat rozmawiajcie z dziećmi na temat wpływu niezdrowych wyborów żywieniowych na zdrowie jednocześnie budując w nich odpowiednie nawyki żywieniowe, takie jak: jedzenie regularnych posiłków, unikanie podjadania między nimi oraz spożywanie odpowiednich porcji.
- Tworzenie zdrowego środowiska: Zapewnijcie dzieciom zdrowe środowisko, takie jak dostęp do świeżych produktów spożywczych, bezpieczne miejsca do zabawy i aktywności fizycznej oraz ograniczajcie najmłodszym reklamy niezdrowych produktów.
- Opracowanie celów: Wypracujcie z dzieckiem osobiste cele związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną. Może to być na przykład zwiększenie dziennej liczby kroków, poprawa umiejętności w konkretnej dyscyplinie sportowej, czy też codzienne picie określonej ilości wody. Przygotujcie razem plan działania i śledźcie postępy!
PAMIĘTAJCIE, ŻE MAŁYMI KROCZKAMI MOŻECIE WYPRACOWAĆ WIELE DOBREGO!