Fundacja Actum

„CHEAT DAY” czyli oszustwo na diecie?

Wiele rozmaitych diet narzuca dla naszego organizmu konkretny rygor, który powinien zapewnić Nam utratę zbędnych kilogramów💪 W ciągu całej doby bardzo często jesteśmy kuszeni przez niezdrowe przekąski🍟🍔🥨🍰🍫🍩 i produkty, które zapełniają nie tylko witryny sklepowe, lecz również pojawiają się w telewizji i internecie. To powoduje, że z czasem mamy coraz większą ochotę na jakiekolwiek odstępstwo od diety i zjedzenie tego, na co akurat mamy ochotę, mimo, że znamy szkodliwość produktu. Rozwiązaniem dla psychologicznych rozterek jest tzw. Cheat Day🙂😉
 
Głównymi założeniami większości diet są zakazy dotyczące spożywania jakichkolwiek innych pokarmów, niż te, które mają nam zapewnić odpowiednią sylwetkę. Strategia wprowadzenia Cheat Day jest trochę inna w swoim założeniu. Gdy zwyczaje żywieniowe są monotonne i niepraktyczne, to bardzo ciężko realnie wprowadzić je w swoje życie. Należy w takim wypadku uświadomić sobie, że dieta nie powinna być katorgą stosowaną przez krótki czas, lecz sposobem na prowadzenie zdrowego stylu życia. Inaczej nasza utrata kilogramów, a następnie powrót do złych nawyków żywieniowych doprowadzi do efektu jo-jo oraz do wzrostu masy ciała. Cheat Day daje nam możliwość odczucia, że nie jesteśmy „więźniami” naszej diety. W takim dniu możemy sobie pozwolić na każdy rodzaj pokarmu, który powinien być podawany w określonej częstotliwości.
 
Spożywanie „niewłaściwych” produktów przez jeden dzień w tygodniu jest dużo lepszym rozwiązaniem, niż codzienne odstępstwa od diety. Cheat day daje możliwość zjedzenia przez jeden dzień swoich ulubionych potraw, o ile w pozostałe dni odżywiamy się w sposób zdrowy i inteligentny. Ugruntowało się przekonanie zwane „80:20” z którego wynika zasada, że 80% czasu poświęcanego na spożywanie zdrowego pokarmu daje nam swobodną możliwość do spożytkowania pozostałych 20% czasu na pokarm niewłaściwy.
 
Dzięki metodzie Cheat Day mamy raz w tygodniu uzupełnione wszelkie niedobory witamin, tłuszczy i cukrów, których domagały się nasze mięśnie. Ponadto Cheat Day doprowadza do pobudzenia metabolizmu i wspomagania spalania tkanki tłuszczowej.

 

JAKIE SĄ WADY STOSOWANIA CHEAT DAY?

Sama forma spożywania takiego rodzaju posiłków zdaje się z pozoru nie być szkodliwa. Ludzie, którzy cierpią na insulinooporność, przez jedno odstępstwo dietetyczne są narażeni na zniszczenie wszelkich efektów stosowania całomiesięcznej i zdrowej diety. Każda dieta dozwolona jest dla organizmów zdrowych, których przeciążenie nie spowoduje zbyt nadmiernych efektów ubocznych. Nawet dla osób, które nie posiadają mankamentów zdrowotnych cheat day może zadziałać obciążająco na przewód pokarmowy. Samo wydalenie tych produktów może trwać nawet tydzień.

Zbyt duża ilość spożytych tłuszczy i cukrów może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia przez cały dzień. Obfite pokarmy mogą również zwiększyć objętość żołądka, co rozreguluje wcześniej kontrolowany apetyt. Wynikiem tego będzie brak zaspokajania odczucia sytości przy podawaniu mniejszych porcji żywności. Rozciągnięte ściany żołądka odpowiadają za wysłanie sygnału do mózgu, że człowiek jest syty. Powiększenie ich jednorazowo doprowadzi do efektu o którym wspomniano powyżej.

Duża ilości kalorii przyjęta z pożywieniem w sposób jednorazowy doprowadza do odłożenia energii w tkankę tłuszczowąWyrzut insuliny w przypadku spożycia słodyczy jeszcze bardziej spotęguje ten proces.

Co prawda spożycie dużej ilość pokarmu spowoduje wytworzenie leptyny (hormon usprawniający przemianę materii), lecz nadmierna ilość kalorii i tak przekroczy możliwości metaboliczne organizmu, co w efekcie końcowym doprowadzi do powstania tkanki tłuszczowej.

 
Źródło: https://mass-zone.eu/
#cheatday #diet #dieta
powrót