Żywność wysokoprzetworzona – czyli jaka?

Czym jest żywność wysokoprzetworzona i jakie konsekwencje zdrowotne może nieść za sobą jej regularne spożywanie?- zapoznajcie się ze szczegółami poniżej👇 Otóż, żywność wysokoprzetworzona to produkty, które zostały poddane obróbce technologicznej…

Czym jest żywność wysokoprzetworzona i jakie konsekwencje zdrowotne może nieść za sobą jej regularne spożywanie?- zapoznajcie się ze szczegółami poniżej👇

Otóż, żywność wysokoprzetworzona to produkty, które zostały poddane obróbce technologicznej w zakładach przemysłu spożywczego, aby zwiększyć ich trwałość czy przyspieszyć proces przygotowywania. Nie ma jednoznacznej definicji czym jest żywność wysokoprzetworzona. Zazwyczaj oznacza to jednak produkty, które:
📌 Przetworzono tak, aby miały długi okres przydatności do spożycia (w wyniku dodania konserwantów, barwników i środków aromatyzujących)
📌 Uzyskano metodami obróbki i przygotowania surowców, które mogą niekorzystnie wpłynąć na wartość odżywczą ostatecznego produktu.

Co znajdziemy na liście produktów wysoko przetworzonych?

📌 Słodycze (czekolada, ciasta i ciasteczka, wafelki, żelki, lody)
📌 Wafle ryżowe;
📌 Słodzone płatki śniadaniowe;
📌 Chipsy i paluszki;
📌 Napoje gazowane;
📌 Pieczywo tostowe;
📌 Margaryna i smarowidła do pieczywa;
📌 Posiłki do odgrzania (np. mrożona pizza);
📌 Produkty typu instant (zupy i sosy proszku, kisiele) oraz kostki rosołowe;
📌 Paluszki rybne, nuggetsy, parówki, kiełbasy, burgery, konserwy

Produkty wysoko przetworzone są zwykle bogate w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, cukier dodany i sód. Liczne dowody wskazują na to, że nadmiar cukru jest jedną z głównych przyczyn występowania nadwagi i otyłości. W produktach wysoko przetworzonych znajduje się on w różnych postaciach, np. dekstrozy, syropu glukozowo-fruktozowego, syropu kukurydzianego, czy po prostu cukru. Wykazano, że wysokie spożycie cukru zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, próchnicy, dny moczanowej i chorób układu sercowo-naczyniowego. Kolejną substancją występującą w dużej ilości w żywności wysokoprzetworzonej jest sól. Jej nadmierne spożycie zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego i udaru mózgu. Z kolei nadmiar nasyconego tłuszczu, a także kwasów tłuszczowych typu trans, otrzymywanych podczas przemysłowego utwardzania tłuszczów roślinnych, wiąże się z występowaniem zaburzeń gospodarki lipidowej w organizmie, podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia i otyłością.