Zalety jazdy na rowerze

Postać Alberta Einsteina👨‍🔬 kojarzona jest przede wszystkim z teorią względności. Nie każdy jednak wie, że jest także autorem słów, które dziś chcemy Wam zacytować: „ŻYCIE JEST JAK JAZDA NA ROWERZE….

Postać Alberta Einsteina👨‍🔬 kojarzona jest przede wszystkim z teorią względności. Nie każdy jednak wie, że jest także autorem słów, które dziś chcemy Wam zacytować:

„ŻYCIE JEST JAK JAZDA NA ROWERZE. ŻEBY UTRZYMAĆ RÓWNOWAGĘ MUSISZ SIĘ PORUSZAĆ NAPRZÓD”

W życiu ważna jest równowaga – balans pomiędzy pracą, życiem rodzinnym oraz czasem wolnym. I to właśnie nad pomysłem na spędzenie czasu wolnego chcemy zatrzymać się na dłuższą chwilkę…. Czas wolny można zagospodarować oczywiście na wiele sposobów – jednam z nich jest sport i… jazda na rowerze!🚴‍♀️🚴🚴‍♂️

Rower🚲🚲 to jeden z najbardziej uniwersalnych środków transportu. Jest łatwy w obsłudze, tani w eksploatacji, w zatłoczonych miastach pozwala nam przemieszczać się szybciej niż samochodem🚗🚖 lub komunikacją miejską🚎🚌

Czy warto nim jeździć?- z pewnością TAK! Jeśli macie wątpliwości czy warto zakupić lub „odkurzyć swoje 2 kółka”🚲🚲 podamy Wam kilka istotnych korzyści zdrowotnych:

  1. Utrata zbędnych kilogramów – jeśli czujecie, że „tu i ówdzie” jest za dużo, jazda na rowerze pomoże Wam zawalczyć o wymarzoną sylwetkę. W ciągu godziny jazdy na rowerze można spalić około 300-600 kcal w zależności od wagi, tempa jazdy oraz warunków pogodowych! Jest to co prawda mniej niż podczas biegania, natomiast jazda na rowerze jest sportem dużo bardziej bezpiecznym szczególnie dla osób z nadwagą. Wynika to z faktu, że podczas poruszania się jednośladem nie dochodzi do tak dużych obciążeń działających na układ ruchowy jak w przypadku joggingu.
  2. Wymodelowanie sylwetki – podczas jazdy na rowerze najszybciej rozwijają się mięśnie czworogłowe ud, trójgłowe łydki oraz pośladki. Pedałowanie na rowerze to bardzo zdrowy ruch, który jest idealny także w rehabilitacji kończyn dolnych, przy problemach ze stawami kolanowymi.
  3. Dotlenienie organizmu – szczególnie ważne jest po całym dniu wysiłku umysłowego. Przejażdżka rowerowa to idealny sposób na zrelaksowanie się, dotlenienie i nabranie sił na realizację obowiązków.
  4. Poprawa kondycji umysłowej – eksperci uważają, że optymalna ilość to 30 minut jazdy spokojnym tempem każdego dnia, aby odczuć poprawę kondycji umysłowej. Może to być zarówno trening na zewnątrz jak i w pomieszczeniu. Poprawa koncentracji, zapamiętywania i lepsze przewodzenie impulsów nerwowych to tylko niektóre zalety wysiłku na rowerze.
  5. Zwiększona wydolność tlenowa – każdy z nas ma swój indywidualny pułap przyswajalności tlenowej, określany wzorem VO2 max. Od wielkości tego współczynnika zależy nasza kondycja
    i sprawność. Niestety już po 25 roku życia maksymalny pułap tlenowy samoistnie zaczyna się zmniejszać, a jego spadek wynosi do 9% na 10 lat, dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Jazda na rowerze, czyli wysiłek aerobowy przekłada się bezpośrednio na poprawę naszej wydolności. Jeżeli jeździsz codziennie rowerem, jesteś aktywny fizycznie, to w znacznym stopniu zmniejszasz spadek swojej wydolności tlenowej.
  6. Ograniczenie ryzyka chorób układu krążenia – u osób nawet amatorsko uprawiających sport, czyli np. jeżdżących rekreacyjnie czy komunikacyjnie rowerem, zwiększa się objętość wyrzutowa serca oraz jego pojemność minutowa. Pozytywnie wpływa to na profilaktykę chorób układu krążenia, obniża ryzyko zachorowania na miażdżycę, zawały i udary.
  7. Poprawa samopoczucia – podczas samej jazdy podnosi się poziom endorfin, czyli grupy hormonów peptydowych odpowiedzialnych za dobre samopoczucie i radość. Jazda na rowerze pozwala w znacznym stopniu zwalczyć stres i się zrelaksować. Wyjście z domu, zmiana otoczenia, dotlenienie się, kontakt z przyrodą – wszystko to wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.

Pamiętajmy, że oprócz ww. walorów zdrowotnych, jazda na rowerze🚴‍♀️🚴🚴‍♂️ to także korzyści ekonomiczne oraz sposób na codzienne dbanie o środowisko🍀🌱🌿🌳 Jeśli mamy więc możliwość, spróbujmy wykorzystywać rower do codziennej aktywności fizycznej!