ZALETY JAZDY NA ROLKACH

Gdy kalendarzowa wiosna stawia pierwsze kroki­čî▒­ččîĚ­čî×, zdecydowanie ┼éatwiej zdecydowa─ç si─Ö na aktywno┼Ť─ç fizyczn─ů na ┼Ťwie┼╝ym powietrzu. W zwi─ůzku z tym chcieliby┼Ťmy Was i wasze dzieci zach─Öci─ç do wsp├│lnego je┼╝d┼╝enia na rolkach­čÖé­čÖâPoznajcie wi─Öc 10 powod├│w, dla kt├│rych warto skorzysta─ç z tej formy rekreacji:

1. Rolki skutecznie spalaj─ů tkank─Ö t┼éuszczow─ů ÔÇô i s─ů niemal tak samo skuteczne jak bieganie. W czasie godziny jazdy mo┼╝na spali─ç do 700 kcal. Regularne treningi, 2-3 razy w tygodniu, pozwalaj─ů na szybk─ů utrat─Ö kilogram├│w. Wa┼╝ne, by w trakcie treningu utrzymywa─ç t─Ötno na mniej wi─Öcej sta┼éym poziomie ÔÇô dostatecznie du┼╝ym, aby czu─ç zm─Öczenie, lecz nie za wysokim, ┼╝eby proces spalania t┼éuszczu zachodzi┼é efektywnie (t─Ötno powinno wynosi─ç 60-70% t─Ötna maksymalnego, czyli mniej wi─Öcej 130 uderze┼ä na minut─Ö).

2. Rolki nie obci─ů┼╝aj─ů staw├│w – Jazda na rolkach ma t─Ö przewag─Ö nad bieganiem, ┼╝e w du┼╝o mniejszym stopniu obci─ů┼╝a stawy. Ruch jest p┼éynny, nie wymaga nag┼éych zryw├│w, co sprawia, ┼╝e kolana i kr─Ögos┼éup nie s─ů tak nara┼╝one na przeci─ů┼╝enia jak w trakcie biegu.

3. Rolki poprawiaj─ů kondycj─Ö – Jazda na rolkach nale┼╝y do sport├│w aerobowych, inaczej kardio ÔÇô tzn., ┼╝e wzmacnia serce i pozytywnie wp┼éywa na funkcjonowanie ca┼éego uk┼éadu kr─ů┼╝enia.

4. Rolki rozwijaj─ů mi─Ö┼Ťnie n├│g i po┼Ťladk├│w – W trakcie jazdy na rolkach pracuj─ů wszystkie du┼╝e grupy mi─Ö┼Ťniowe. Najintensywniej zaanga┼╝owane s─ů mi─Ö┼Ťnie n├│g (zw┼éaszcza czworog┼éowe) oraz po┼Ťladk├│w. Z tego powodu rolki to odpowiedni sport dla kobiet, kt├│re chc─ů wysmukli─ç uda, ┼éydki i nada─ç j─Ödrno┼Ť─ç po┼Ťladkom.

5. Rolki poprawiaj─ů koordynacj─Ö ruchow─ů – Konieczno┼Ť─ç utrzymania balansu na chwiejnych rolkach powoduje, ┼╝e poszczeg├│lne mi─Ö┼Ťnie naszego cia┼éa musz─ů ze sob─ů wsp├│┼épracowa─ç. Rolki wyrabiaj─ů wi─Öc poczucie r├│wnowagi i rozwijaj─ů koordynacj─Ö ruchow─ů, kt├│ra przydaje si─Ö nie tylko w sportach, lecz tak┼╝e w ┼╝yciu codziennym.

6. Rolki dotleniaj─ů organizm – Je┼╝d┼╝─ůc na rolkach za┼╝ywamy ruchu na ┼Ťwie┼╝ym powietrzu. Taki trening jest zdrowszy i lepiej dotlenia ni┼╝ ─çwiczenia w zamkni─Ötych pomieszczeniach.

7. Rolki s─ů sportem bezpiecznym dla ka┼╝dego – Do jazdy na rolkach nie ma prawie ┼╝adnych przeciwwskaza┼ä. Jest to sport uwa┼╝any za bezpieczny, cho─ç przed wyruszeniem w miasto warto dobrze opanowa─ç technik─Ö jazdy. Je┼Ťli je┼║dzimy dobrze, ryzyko kontuzji jest bardzo niewielkie. Co wi─Öcej, w tej dyscyplinie nie obowi─ůzuj─ů ograniczenia wiekowe. Na rolkach mog─ů je┼║dzi─ç wszystkie pokolenia: rodzice, dzieci, a nawet dziadkowie.

8. Rolki mog─ů s┼éu┼╝y─ç jako ┼Ťrodek transportu – Na rolkach mo┼╝na dotrze─ç wsz─Ödzie tam, dok─ůd prowadz─ů asfaltowe drogi i chodniki. Gdy pogoda jest sprzyjaj─ůca, warto zamieni─ç samoch├│d na rolki i doje┼╝d┼╝a─ç na nich na przyk┼éad do pracy ÔÇô taki dojazd b─Ödzie zdrowszy i bardziej ekologiczny, bo nie przyczyni si─Ö do emisji szkodliwych spalin.

9. Rolki rozwijaj─ů kontakty towarzyskie – Wiosn─ů i latem na ulicach mo┼╝na spotka─ç wielu rolkarzy, dlatego nie trudno nawi─ůza─ç kontakt z osob─ů o podobnych zainteresowaniach. W wielu miastach popularny jest nightskating, czyli zbiorowy, nocny przejazd najwi─Ökszymi ulicami miasta. Jazda na rolkach jest wi─Öc okazj─ů do spr├│bowania czego┼Ť nowego i poznania ciekawych ludzi.

10. Rolki odpr─Ö┼╝aj─ů i redukuj─ů stres – Po dniu pe┼énym obowi─ůzk├│w przeja┼╝d┼╝ka na rolkach to doskona┼éy spos├│b na rozlu┼║nienie i oderwanie si─Ö od codziennych spraw. W zale┼╝no┼Ťci od humoru i samopoczucia, mo┼╝emy zrobi─ç sobie intensywny trening szybko┼Ťciowy lub zdecydowa─ç si─Ö na rekreacyjny, nie┼Ťpieszny przejazd. Bez wzgl─Ödu na to, jakie tempo wybierzemy ÔÇô jazda na rolkach pozwoli przyjemnie sp─Ödzi─ç czas z korzy┼Ťci─ů dla zdrowia i wygl─ůdu naszej sylwetki.

Źródło: https://fit.poradnikzdrowie.pl/
powr├│t