ZALETY JAZDY NA ROLKACH

Gdy kalendarzowa wiosna stawia pierwsze kroki🌱🌸🌷🌞, zdecydowanie łatwiej zdecydować się na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. W związku z tym chcielibyśmy Was i wasze dzieci zachęcić do wspólnego jeżdżenia na rolkach🙂🙃Poznajcie więc 10 powodów, dla których warto skorzystać z tej formy rekreacji:

1. Rolki skutecznie spalają tkankę tłuszczową – i są niemal tak samo skuteczne jak bieganie. W czasie godziny jazdy można spalić do 700 kcal. Regularne treningi, 2-3 razy w tygodniu, pozwalają na szybką utratę kilogramów. Ważne, by w trakcie treningu utrzymywać tętno na mniej więcej stałym poziomie – dostatecznie dużym, aby czuć zmęczenie, lecz nie za wysokim, żeby proces spalania tłuszczu zachodził efektywnie (tętno powinno wynosić 60-70% tętna maksymalnego, czyli mniej więcej 130 uderzeń na minutę).

2. Rolki nie obciążają stawów – Jazda na rolkach ma tę przewagę nad bieganiem, że w dużo mniejszym stopniu obciąża stawy. Ruch jest płynny, nie wymaga nagłych zrywów, co sprawia, że kolana i kręgosłup nie są tak narażone na przeciążenia jak w trakcie biegu.

3. Rolki poprawiają kondycję – Jazda na rolkach należy do sportów aerobowych, inaczej kardio – tzn., że wzmacnia serce i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu krążenia.

4. Rolki rozwijają mięśnie nóg i pośladków – W trakcie jazdy na rolkach pracują wszystkie duże grupy mięśniowe. Najintensywniej zaangażowane są mięśnie nóg (zwłaszcza czworogłowe) oraz pośladków. Z tego powodu rolki to odpowiedni sport dla kobiet, które chcą wysmuklić uda, łydki i nadać jędrność pośladkom.

5. Rolki poprawiają koordynację ruchową – Konieczność utrzymania balansu na chwiejnych rolkach powoduje, że poszczególne mięśnie naszego ciała muszą ze sobą współpracować. Rolki wyrabiają więc poczucie równowagi i rozwijają koordynację ruchową, która przydaje się nie tylko w sportach, lecz także w życiu codziennym.

6. Rolki dotleniają organizm – Jeżdżąc na rolkach zażywamy ruchu na świeżym powietrzu. Taki trening jest zdrowszy i lepiej dotlenia niż ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach.

7. Rolki są sportem bezpiecznym dla każdego – Do jazdy na rolkach nie ma prawie żadnych przeciwwskazań. Jest to sport uważany za bezpieczny, choć przed wyruszeniem w miasto warto dobrze opanować technikę jazdy. Jeśli jeździmy dobrze, ryzyko kontuzji jest bardzo niewielkie. Co więcej, w tej dyscyplinie nie obowiązują ograniczenia wiekowe. Na rolkach mogą jeździć wszystkie pokolenia: rodzice, dzieci, a nawet dziadkowie.

8. Rolki mogą służyć jako środek transportu – Na rolkach można dotrzeć wszędzie tam, dokąd prowadzą asfaltowe drogi i chodniki. Gdy pogoda jest sprzyjająca, warto zamienić samochód na rolki i dojeżdżać na nich na przykład do pracy – taki dojazd będzie zdrowszy i bardziej ekologiczny, bo nie przyczyni się do emisji szkodliwych spalin.

9. Rolki rozwijają kontakty towarzyskie – Wiosną i latem na ulicach można spotkać wielu rolkarzy, dlatego nie trudno nawiązać kontakt z osobą o podobnych zainteresowaniach. W wielu miastach popularny jest nightskating, czyli zbiorowy, nocny przejazd największymi ulicami miasta. Jazda na rolkach jest więc okazją do spróbowania czegoś nowego i poznania ciekawych ludzi.

10. Rolki odprężają i redukują stres – Po dniu pełnym obowiązków przejażdżka na rolkach to doskonały sposób na rozluźnienie i oderwanie się od codziennych spraw. W zależności od humoru i samopoczucia, możemy zrobić sobie intensywny trening szybkościowy lub zdecydować się na rekreacyjny, nieśpieszny przejazd. Bez względu na to, jakie tempo wybierzemy – jazda na rolkach pozwoli przyjemnie spędzić czas z korzyścią dla zdrowia i wyglądu naszej sylwetki.

Źródło: https://fit.poradnikzdrowie.pl/