Fundacja Actum

Wegetarianizm a weganizm

W najprostszym ujęciu dieta wegetariańska polega na wyeliminowaniu mięsa z jadłospisu. Wegetarianie opierają swoją dietę głównie na warzywach i owocach. Tutaj nie ma liczenia kalorii i ważenia produktów spożywczych. Jedyne założenie to eliminacja mięsa i jego przetworów (kiełbas, parówek, pasztetów itp.) Powodów przejścia na wegetarianizm może być wiele – są to powody etyczne, religijne, zdrowotne lub po prostu chęć spróbowania innego stylu życia. Pobudki mogą być różne, ale cel jest zawsze jeden – dostarczanie organizmowi składników odżywczych pochodzących wyłącznie z produktów roślinnych.


Dieta wegańska a wegetariańska — czym się różnią?

 Dieta wegańska powstała jako bardziej radykalny „odłam” diety wegetariańskiej, a jej prekursorzy chcieli jeść nie tylko zdrowiej, ale także w sposób etyczny i przyjazny dla środowiska naturalnego. W związku z tym poza mięsem i rybami weganie eliminują też nabiał, jaja, owoce morza i wszystkie inne produkty pochodzenia zwierzęcego (np. miód). W swojej najczystszej formie weganizm zakłada dodatkowo eliminację ubrań bazujących na materiałach zwierzęcych (np. skórzanych), czy kosmetyków testowanych na zwierzętach i opartych o surowce pochodzenia zwierzęcego.

Dieta wegetariańska w podstawowym założeniu opiera się o:


Według założeń piramidy diety wegańskiej, dieta ta opiera się o:


W diecie wegańskiej mogą się znaleźć umiarkowane ilości słodyczy, słonych przekąsek i alkoholu. Wskazana jest także suplementacja witaminy B12 i witaminy D.

Źródło: https://przyjazny-dietetyk.pl/, https://centrumrespo.pl

 

powrót