Fundacja Actum

Sygnały świadczące o spożyciu zbyt dużej ilości cukru

Cukry są ważnym źródłem energii i nie należy całkowicie eliminować ich z diety. Warto jednak pamiętać, że są dobre i złe cukry i bez tych drugich nie tylko możemy się obejść, ale wręcz powinniśmy ich unikać!

Fruktoza w owocach🍎🍐🍊🍋🍇🍉🍑🍍 i warzywach🍅🍆🌽🥕🧅 i laktoza w produktach nabiałowych to naturalne cukry, których nie powinniśmy się obawiać. Najgorszy dla naszego zdrowia jest cukier dodawany do wielu produktów przetworzonych, a także ten występujący w słodyczach🍨🥧🧁🍰🍭🍬🍩, dosładzanych sokach🥤🧃 i napojach gazowanych. Często, nie czytając etykiet spożywamy dodatkowo „ukryte” w produktach cukry, nie mając świadomości jak bardzo destrukcyjne dla naszego organizmu jest spożycie zbyt dużej jego ilości.
 
Jakie symptomy zacznie wysyłać nasz organizm dojdzie do nadmiernego spożycia cukru? – już odpowiadamy:
 
1. Zwiększony głód i przyrost masy ciała – Słodkie potrawy smakują, ale nie wypełniają żołądka w sposób satysfakcjonujący. Organizm szybko spala cukier, a głód rośnie, co może prowadzić do kompulsywnego podjadania, a w rezultacie  – dodatkowych kilogramów.
 
2. Rozdrażnienie i zły nastrój -Jeśli czujesz się rozdrażniony lub podenerwowany, stres może nie być jedynym powodem – może to oznaczać, że jesz za dużo cukru. Posiłek lub przekąska o wysokiej zawartości cukru, bez towarzystwa białka i tłuszczu szybko podnosi poziom cukru we krwi, a gdy organizm spieszy się, aby to wszystko przetworzyć, poziom energii spada powodując, że czujemy się ospali i rozdrażnieni.
 
3. Zmęczenie i niska energia -Cukier jest łatwo wchłaniany i trawiony, więc jeśli czujemy się zmęczeni, może to być spowodowane ilością cukru jaką dostarczamy w swojej diecie. 
 
4. Wrażenie, że pokarmy nie są wystarczająco słodkie -Jeśli zauważyliście, że jedzenie nie smakuje tak słodko, jak kiedyś lub jeśli musicie dodać cukier do potraw, aby dobrze smakowały, przyczyną może być zbyt dużo cukru w diecie. 
 
5. Apetyt na cukier -Jeśli ciągle macie ochotę na „coś słodkiego”, możecie być „ofiarą słodkiego uzależnienia”. Cukier bowiem atakuje ośrodek przyjemności mózgu, powodując wzrost tak zwanego „hormonu szczęścia” – dopaminy.
 
6. Wysokie ciśnienie krwi -Wg badań spożywanie napojów słodzonych cukrem ma istotny związek z wysokim ciśnieniem krwi i częstszym występowaniem nadciśnienia.
 
7. Trądzik i zmarszczki -Jeśli borykacie się ze zmianami skórnymi w postaci trądziku, warto zastanowić się jakie jest dzienne spożycie dodanego cukru. Produkty końcowe zaawansowanej glikacji, które są produktami nadmiaru cukru sprzyjają także starzeniu się skóry stąd zwiększona podatność na zmarszczki. 
 
8. Ból stawów -Spożywanie zbyt dużej ilości cukru może prowadzić do zapalenia ogólnoustrojowego, co może prowadzić do bólu stawów.
 
9. Problemy ze snem -Jeśli zdarzają się problemy z zasypianiem lub snem, zdecydowanie należy wykonać  bilans tego, co jest spożywane w ciągu dnia pod kątem cukrów. 
 
10. Problemy trawienne -Jeśli męczą Was bóle brzucha, skurcze lub biegunkę, może być wiele przyczyn, ale jednym z możliwych winowajców może być nadmiar spożywanego cukru. Jeśli żywność o wysokiej zawartości cukru zastępuje owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, które oferują błonnik, zaparcia również mogą stanowić problem.
 
11. Mgła mózgowa -Problemy z jasnością umysłu, skupieniem i koncentracją oraz pamięcią mogą być wynikiem spożywania zbyt dużej ilości dodanych cukrów. Chociaż glukoza jest głównym źródłem paliwa dla mózgu, nadmierne ilości mogą powodować hiperglikemię lub wysoki poziom glukozy we krwi i spowodować stany zapalne w mózgu oraz mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze.
 
12. Ubytki w uzębieniu-Bakterie w naszych jamach ustnych lubią żywić się cukrami prostymi, więc jeśli stomatolog znajduje więcej ubytków lub diagnozuje chorobę dziąseł, może to oznaczać zbyt dużą  konsumpcję dodanego cukru.
 

Źródło: https://www.medonet.pl/

powrót