Rola świadka mobbingu

Osoby mobbingowane bardzo często są nieasertywne, ciche i wycofane, co ułatwia mobberowi obranie ich za cel swoich działań. Jeśli jesteśmy świadkiem niepożądanych działań w naszym miejscu pracy jedno jest pewne…

Osoby mobbingowane bardzo często są nieasertywne, ciche i wycofane, co ułatwia mobberowi obranie ich za cel swoich działań. Jeśli jesteśmy świadkiem niepożądanych działań w naszym miejscu pracy jedno jest pewne – NIE MOŻEMY POZOSTAC OBOJĘTNI! Rola świadka mobbingu jest niezwykle istotna ponieważ może stać się on nie tylko wsparciem dla osoby mobbingowanej, ale także może zmotywować ofiarę, by przeciwstawiła się mobberowi.

Podstawowym zachowaniem świadka jest REAKCJA bowiem obok mobbingu nie należy przechodzić obojętnie, a ponadto nie należy lekceważyć nawet najdrobniejszych jego przejawów. Świadek powinien zwrócić uwagę mobberowi, porozmawiać z ofiarą, nawet powiedzieć przełożonemu o jego postępowaniu. Może również poinformować innych pracowników o zachowaniu mobbera. Dzięki temu będzie ono zauważalne i nieakceptowane, zarówno przez pracodawcę jak i innych współpracowników.

Kolejnym zachowaniem świadka jest OKAZANIE WSPARCIA. Po zdarzeniu mobbingowym, którego byliśmy świadkami należy osobę mobbingowaną zapytać, czy taka sytuacja się powtarza, czy może ma charakter incydentalny oraz czy ofierze można jakoś pomóc. Takie zachowanie świadka sprawi, że ofiara mobbingu nie poczuje się w tej sytuacji sama i jeśli zdecyduje się na reakcję, będzie wiedziała, że uzyska od nas wsparcie.

A jak powinniśmy zareagować jeśli nie jesteśmy bezpośrednim obserwatorem mobbingu?🧐❗👇

Otóż, jeżeli zdarzy się, iż przyjdzie do nas osoba z informacją o doświadczaniu mobbingu, którego nie byliśmy świadkami, należy jej wysłuchać – znaleźć czas i miejsce, by mogła opowiedzieć o tym, co ją spotkało. Nie należy dawać dobrych rad czy pocieszać – należy wysłuchać ze spokojem, bez obwiniania i zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami.

#FunduszeUE#mobbing#mobbingwpracy