Fundacja Actum

Rola snu w funkcjonowaniu organizmu

Sen 🛌🛌 ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Przynosi ulgę w chorobie, pomaga zachować zdrowy wygląd, zregenerować mięśnie i kości, wpływa zbawiennie na skołatane nerwy.
 
Na sen składają się dwie odmienne części: faza NREM oraz faza REM. Obie fazy następują po sobie cyklicznie. Cykl powtarza się 4–5 razy w ciągu nocy, co około 90 minut. Tylko przejście wszystkich cykli gwarantuje, że sen będzie efektywny.
Pierwsza faza zwana NREM😴😴 trwa około 80 do 100 minut. W czasie jej trwania mózg wyłącza większość funkcji lub zmniejsza ich nasilenie. Obniża się ciśnienie tętnicze, zużycie glukozy, spowalnia praca serca. Organizm zaczyna się regenerować.
Po fazie NREM, zaledwie na 5 do maksymalnie 30 minut, następuje kolejna faza snu – REM😴😴, w której występują marzenia senne. W tej fazie dochodzi do zwiotczenia mięśni, zwłaszcza szkieletowych, dzięki czemu zostaje usunięte napięcie z najbardziej obciążonych i podatnych na zmęczenie okolic kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Zwalnia metabolizm, znikają hormony stresu, do krwi uwalniany jest natomiast hormon wzrostu, który odbudowuje tkanki, a więc sprzyja szybszemu gojeniu się ran.
 
Sen bez wątpienia jest niezwykle ważnym elementem naszego życia – co ciekawe, z przeprowadzonych badań wynika, że osoby, które śpią zbyt krótko, są bardziej narażone na cukrzycę typu 2. Wg naukowców, niedostarczanie organizmowi wystarczającej ilości snu prowadzi do spadku wrażliwości tkanek na insulinę i w rezultacie do zwiększenia ryzyka rozwoju cukrzycy.
 
Sen krótszy niż 6 godzin na dobę prowadzi do podwyższenia wskaźnika masy ciała – BMI, a więc do otyłości. Zbyt krótki sen zaburza wydzielanie hormonów greliny i leptyny, co zwiększa apetyt i zaburza odczuwanie sytości. W rezultacie niewyspana osoba je więcej i mniej się rusza😲
 
Niezależnie od indywidualnych preferencji, aby dobrze się wysypiać, każdy musi zadbać o higienę snu, czyli przestrzegać zasad poprawiających jego jakość! Powinny zadbać o nią szczególnie osoby, które mają problemy z zaśnięciem lub z nieprzesypianiem nocy i budzą się zmęczone.
 
powrót