Rola komisji pojednawczej

Konflikty pomiędzy pracodawcą a jego pracownikami są codziennością i powstają z wielu powodów. Nie każdy spór pomiędzy pracownikiem a pracodawcą musi jednak zakończyć się w sądzie❗ Przy odrobinie dobrej woli…

Konflikty pomiędzy pracodawcą a jego pracownikami są codziennością i powstają z wielu powodów. Nie każdy spór pomiędzy pracownikiem a pracodawcą musi jednak zakończyć się w sądzie❗ Przy odrobinie dobrej woli i wykorzystaniu obowiązujących przepisów spór może zostać rozwiązany na forum wewnętrznym. Jedną z możliwości rozwiązania sporu jest komisja pojednawcza👇

Celem pracy komisji pojednawczej jest rozwiązywanie sporów wynikających ze stosunku pracy. Komisja pojednawcza powinna być powołana na mocy ustaleń pomiędzy pracodawcą a zakładową organizacją związkowa. Jeżeli u danego pracodawcy związek zawodowy nie działa, wówczas komisję może powołać pracodawca, po zasięgnięciu opinii zatrudnionych przez siebie pracowników. Jeżeli organizacja związkowa albo pracownicy odmówią powołania komisji, taki organ nie może zostać powołany. Komisja może być powołana na stałe albo doraźnie, jeżeli sytuacja w zakładzie pracy będzie tego wymagała.

Niezależnie od sposobu powołania komisji, konieczne jest ustalenie:

📌zasady i trybu powoływania komisji;

📌czasu trwania kadencji członków komisji;

📌liczby członków komisji.

Nie każdy pracownik zatrudniony przez pracodawcę może być członkiem komisji. Z grona tego są wykluczone osoby, których bezstronność mogłaby budzić wątpliwości pracowników będących stroną sporu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami członkiem komisji pojednawczej nie może być:

📌osoba zarządzająca, w imieniu pracodawcy, zakładem pracy;

📌główny księgowy;

📌radca prawny;

📌osoba prowadząca sprawy osobowe, zatrudnienia i płac.

Członkowie komisji pełnią swoje funkcje społecznie, co oznacza, że nie mają prawa do dodatkowego wynagrodzenie za zasiadanie w komisji. Zachowują jednakże prawo do wynagrodzenia za czas spędzony na obradach komisji.

Postępowanie pojednawcze jest przeprowadzane przed zespołem składającym się co najmniej z trzech członków. Ze swoich prac komisja sporządza protokół.

✅Załatwienie sprawy powinno nastąpić w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli postępowanie nie zakończy się zawarciem ugody w ciągu maksymalnie 30 dni, obrady komisji zostaną zakończone z mocy prawa.

Postępowanie przed komisją może zakończyć się dwojako:

📌zawarciem ugody, jeżeli strony sporu dojdą do porozumienia;

📌bez zawarcia ugody.

Jeżeli komisji nie udało się doprowadzić do zawarcia ugody, pracownik w ciągu 14 dni może zażądać od komisji przekazania sprawy do sądu pracy. W takim przypadku wniosek skierowany do komisji zastępuje pozew. Pracownik może również wnieść pozew do sądu pracy we własnym zakresie.

źródło: https://poradnikpracownika.pl

#FunduszeUE #mobbing #komisjapojednawcza #mediacje #zwiazkizawodowe