Profil ofiary molestowania
Czy molestowanie dotyczy bardziej kobiet czy mężczyzn? Kto może stać się ofiarą molestowania?- w dzisiejszym wpisie postaramy się Wam przybliżyć ten temat👇 Molestowanie zdecydowanie częściej dotyczy kobiet–statystyki mówią, że stanowią…
Czy molestowanie dotyczy bardziej kobiet czy mężczyzn? Kto może stać się ofiarą molestowania?- w dzisiejszym wpisie postaramy się Wam przybliżyć ten temat👇
Molestowanie zdecydowanie częściej dotyczy kobiet–statystyki mówią, że stanowią one aż 90% ofiar molestowania. Najbardziej narażone na atak są młode kobiety, które nie ukończyły 34. roku życia. Dane te mogą być jednak niemiarodajne –szacuje się, że różnica między ofiarami kobietami/mężczyznami wcale nie jest tak duża. Wyniki te są rezultatem tego, jak same ofiary postrzegają molestowanie. Z amerykańskich badań wynika, że aż 66% mężczyzn traktuje molestowanie seksualne przez współpracownice bądź przełożone jako komplement! Nie widzą oni nic złego w tym, że kobieta przełożona/współpracownica wychwala ich wygląd lub ich podrywa-ma to być dowód na ich atrakcyjność.
Panie rozumieją tę kwestię zupełnie inaczej-tylko 17% kobiet ma takie podejście. Najbardziej narażone na molestowanie są kobiety, które pracują w tak zwanych męskich zawodach (wojsko) lub w organizacjach, gdzie większość stanowią mężczyźni (np. firmy motoryzacyjne).
Różnice między sprawcami molestowania dotyczą głównie statusu. Molestujący mężczyźni zwykle zajmują stanowiska wyższe niż ich ofiary, natomiast molestujące kobiety często nie różnią się statusem zawodowym od swoich ofiar. Co ciekawe, zdarzały się przypadki, kiedy sprawcami były kobiety, które molestowały inne kobiety ze względu na ich płeć.
Na molestowanie bardziej narażone są osoby o niskim statusie społecznym. Dotyczy to zarówno molestowania typu „coś za coś” jak i typu wrogie środowisko. Osoby takie są po prostu łatwą zdobyczą dla sprawcy–często nie mogą sobie pozwolić na odejście z pracy, są bardziej podatne na szantaż czy groźby. Osoby takie mają też mniejsze możliwości obrony. Po pierwsze–nie zawsze mają świadomość, że to co je spotyka, jest przestępstwem; po drugie-nie zawsze mają środki na walkę z oprawcą.
Z molestowaniem seksualnym najczęściej mamy do czynienia w zakładach przemysłowych i w usługach. Rzadziej w oświacie, ochronie zdrowia czy administracji. Około 20 proc. Polaków przyznaje, że w swoim miejscu pracy byli świadkami, albo sami doświadczyli molestowania. Dane te jednak mogą być niedokładne, ponieważ potocznie molestowanie kojarzy się tylko z napastowaniem na tle seksualnym, rzadziej jest utożsamiane z prześladowaniami ze względu na płeć.
#FunduszeUE #molestowanie