Pracodawca a mobbing

Jak powinien zareagować na mobbing w firmie pracodawca?🧐 Co może zrobić, a co powinien? Jakie narzędzia mogą mu służyć – dziś postaramy się Wam wstępnie przybliżyć ten temat. ✅❗Jedno jest…

Jak powinien zareagować na mobbing w firmie pracodawca?🧐 Co może zrobić, a co powinien? Jakie narzędzia mogą mu służyć – dziś postaramy się Wam wstępnie przybliżyć ten temat.

✅❗Jedno jest pewne – pracodawca bez wątpienia ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi w miejscu pracy. Może więc z jednej strony reagować na wystąpienie w firmie zachowań, które mogą być zakwalifikowane jako mobbing jak też równolegle podejmować działania, które mają na celu niedopuszczenie do wystąpienia mobbingu…

Pracodawca może przeciwdziałać mobbingowi w różny sposób. Ma prawo dobrać rozwiązania antymobbingowe indywidualnie do potrzeb swojej firmy i specyfiki prowadzonej działalności. Wśród najczęściej wybieranych przez firmę sposobów na przeciwdziałanie mobbingowi są:

📌 procedury antymobbingowe;

📌 komisje antymobbingowe;

📌 powołanie pełnomocnika ds. przeciwdziałania mobbingowi;

📌 realizacja szkoleń antymobbingowych dla pracowników oraz kadry zarządzającej.

Z perspektywy przepisów prawa pracy pracodawca jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za wystąpienie mobbingu w zakładzie pracy. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której sam jest mobberem jak i sytuacji, w których mobberem jest inna osoba (współpracownik).

Faktyczny mobber, jeśli nie jest nim pracodawca, może ponieść ewentualnie:

odpowiedzialność karną – jeśli zachowania składające się na mobbing będą przestępstwem, na przykład groźby bezprawnej, naruszenia nietykalności cielesnej, stalkingu;

odpowiedzialność cywilną – jeśli ofiara zdecyduje się np. na pozew przeciwko sprawcy o naruszenie dóbr osobistych.

Więcej informacji o wybranych sposobach przeciwdziałania mobbingowi w kolejnych postach!

#FunduszeUE #mobbing