Pozew o zadośćuczynienie za mobbing

Podmiotem, od którego pracownik może dochodzić zadośćuczynienia za doznaną krzywdę jest pracodawca. Prawo do zadośćuczynienia nie jest zależne od długości stażu pracy, okresu zatrudnienia czy wymiaru czasu pracy. Pracodawca ma…

Podmiotem, od którego pracownik może dochodzić zadośćuczynienia za doznaną krzywdę jest pracodawca. Prawo do zadośćuczynienia nie jest zależne od długości stażu pracy, okresu zatrudnienia czy wymiaru czasu pracy. Pracodawca ma obowiązek zapłaty zadośćuczynienia, kiedy mobberem będzie inny pracownik, kierownik, grupa pracowników czy on sam.

Samo postępowanie w związku z dochodzeniem zapłaty zadośćuczynienia z tytułu mobbingu to trudny proces. Zasądzenie świadczenia pieniężnego na rzecz pracownika poddanego mobbingowi jest możliwe jedynie wtedy, kiedy terror psychiczny spowodował jego rozstrój zdrowia, który będzie kwalifikowany wg kategorii medycznych.

Przyjmuje się, że kwota zadośćuczynienia powinna stanowić realną wartość, która jest odczuwalna ekonomicznie, a jednocześnie utrzymywać się w rozsądnych granicach. Kwota ta powinna być ukierunkowana na utrzymanie dotychczasowej stopy życiowej osoby poszkodowanej oraz na wyrównaniu krzywdy, która jest spowodowana rozstrojem zdrowia w wyniku mobbingu.

Wniosek o zapłatę roszczenia pracownik może skierować nie tylko zgodnie z właściwością ogólną, którą wyznacza siedziba pracodawcy lub miejsce zamieszkania. Pracownik może skierować pozew przed sąd, w okręgu którego praca jest, była i miała być wykonywana, a także przed sąd, w okręgu którego znajduje się zakład pracy. Jeśli zadośćuczynienie przekracza kwotę 75 000 złotych, to wówczas właściwym jest Sąd Okręgowy jako sąd I instancji. W pozostałych przypadkach sprawę w I instancji rozpatrzy Sąd Rejonowy.

❗Pozwy przeciwko pracodawcy zwolnione są z opłat sądowych jeśli roszczenie nie przekracza 50 tys. zł. Przy roszczeniach powyżej tej kwoty należy uiścić opłatę w wysokości 5% dochodzonej należności.

Pozew o zapłatę zadośćuczynienia powinien zawierać następujące elementy:

✅oznaczenie sądu, do którego pozew został skierowany,

✅imię i nazwisko bądź nazwa stron, ich pełnomocników i przedstawicieli ustawowych,

✅oznaczenie rodzaju pisma,

✅osnowa wniosku wraz z dowodami na poparcie okoliczności,

✅podpis strony bądź pełnomocnika,

✅wskazanie załączników,

✅oznaczenie miejsca zamieszkania bądź siedziby, adresu stron i pełnomocników,

✅numer PESEL lub numer NIP powoda, który jest osobą fizyczną.

Źródło: https://centrumprawapracy.pl/

#FunduszeUE #mobbing #zadośćuczynienie