Polityka antymobbingowa w firmie

Czym konkretnie jest polityka antymobbingowa i dlaczego jej posiadanie powinno być niezmiernie ważne dla pracodawcy? – już odpowiadamy👇 A więc, polityka antymobbingowa jest niczym innym jak podejmowanymi przez pracodawcę działaniami…

Czym konkretnie jest polityka antymobbingowa i dlaczego jej posiadanie powinno być niezmiernie ważne dla pracodawcy? – już odpowiadamy👇

A więc, polityka antymobbingowa jest niczym innym jak podejmowanymi przez pracodawcę działaniami zmierzającymi do minimalizacji ryzyka wystąpienia działań noszących znamiona mobbingu, obejmującymi zestaw konkretnych, zorganizowanych i systematycznych przedsięwzięć ze strony pracodawcy nakierowanych na przeciwdziałanie mobbingowi.

Dzięki wprowadzonej polityce pracodawca może nie tylko ograniczyć ryzyko wystąpienia zjawiska mobbingu, ale także będzie miał możliwość uwolnienia się od odpowiedzialności w sytuacji jego wystąpienia.

Pracodawca, decydując się na wprowadzenie wewnątrzzakładowej polityki antymobbingowej musi uwzględnić 2 podstawowe aspekty, tj. działania prewencyjne oraz procedurę skargową.

Działania prewencyjne muszą zawierać przede wszystkim aktywności o charakterze edukacyjnym, które pozwolą podnieść świadomość pracowników w zakresie mobbingu, ale też przyczynią się do wyeliminowania działań mobbingowych w miejscu pracy. Ponadto muszą obejmować formy pomocy osobie doświadczającej mobbingu, takie jak: pomoc prawną, medyczną, psychologiczną. Działania te swoim zakresem powinny także obejmować czynności mające załagodzić skutki zachowań mobbingowych, jeśli już takie miały miejsce w firmie, w szczególności poprzez monitorowanie zachowań mobbingowych, ale przede wszystkim przez opracowanie trybu ich zgłaszania oraz weryfikacji.

Procedura skargowa powinna gwarantować każdemu zatrudnionemu w firmie pracownikowi możliwość złożenia skargi na działania, które mogą nosić znamiona mobbingu. Najczęściej procedura skargowa przybiera formę pisemną i polega to na tym, że pracownik doświadczający niewłaściwych zachowań w pracy ze strony współpracowników lub kierownictwa informuje pracodawcę o tym fakcie pisemną skargą określającą, jakie działania współpracowników lub przełożonych są w jego odczuciu mobbingiem, z jednoczesnym wskazaniem danych osób dopuszczających się tych działań, wskazaniem dowodów na poparcie swojego stanowiska oraz uzasadniając swoją skargę.

#FunduszeUE #mobbing #politykaantymobbingowa