Owoce w diecie cukrzyka

W zaleceniach żywieniowych sporo miejsca poświęca się kwestii jedzenia owoców 🍏🍊🍍🥝🥑🍒🍓Owoce, które zawierają dużo fruktozy nie są zalecane osobom chorującym na cukrzycę. Istnieje jednak całkiem spora grupa owoców przyjaznych dla diabetyków i warto po nie sięgać, zwłaszcza jeśli jest aktualnie na nie sezon. Najlepiej jest wybierać te, które charakteryzują się niską zawartością węglowodanów.

Wśród owoców bezpiecznych wymienia się:
owoce jagodowe (czarne jagody, jeżyny, maliny truskawki, poziomki, borówki, porzeczki białe i czerwone, agrest, aronia);
cytrusy (cytryny, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki);
wiśnie i czereśnie;
brzoskwinie, morele, nektarynki, śliwki;
gruszki, jabłka

W przypadku cukrzycy zalecane jest spożywanie maksymalnie 2-óch porcji owoców w ciągu dnia np. 1 jabłko i szklankę jagód. Szczególnie polecane są owoce jagodowe i cytrusy, ponieważ zawierają niewiele cukru i są cennym źródłem antyoksydantów.