Owoce w diecie cukrzyka
W zaleceniach żywieniowych sporo miejsca poświęca się kwestii jedzenia owoców 🍏🍊ccc🥝🥑🍒🍓Owoce, które zawierają dużo fruktozy nie są zalecane osobom chorującym na cukrzycę. Istnieje jednak całkiem spora grupa owoców przyjaznych dla…
W zaleceniach żywieniowych sporo miejsca poświęca się kwestii jedzenia owoców 🍏🍊ccc🥝🥑🍒🍓Owoce, które zawierają dużo fruktozy nie są zalecane osobom chorującym na cukrzycę. Istnieje jednak całkiem spora grupa owoców przyjaznych dla diabetyków i warto po nie sięgać, zwłaszcza jeśli jest aktualnie na nie sezon. Najlepiej jest wybierać te, które charakteryzują się niską zawartością węglowodanów.
Wśród owoców bezpiecznych wymienia się:
- owoce jagodowe (czarne jagody, jeżyny, maliny truskawki🍓, poziomki, borówki, porzeczki białe i czerwone, agrest oraz aronię);
- cytrusy (cytryny🍋, pomarańcze🍊, grejpfruty, mandarynki);
- wiśnie🍒 i czereśnie🍒;
- brzoskwinie, morele, nektarynki, śliwki;
- gruszki🍐i jabłka🍏🍎.
Na tzw. „cenzurowanym” znajdują się następujące owoce o wysokim indeksie glikemicznym:
- arbuz🍉
- ananas 🍍
- mocno dojrzałe banany🍌
- mango🥭
- kiwi 🥝
- melon,
- papaja,
- daktyle oraz rodzynki suszone.
W przypadku cukrzycy zalecane jest spożywanie maksymalnie 2-óch porcji owoców w ciągu dnia np. 1 jabłko i szklankę jagód. Szczególnie polecane są owoce jagodowe i cytrusy, ponieważ zawierają niewiele cukru i są cennym źródłem antyoksydantów. Owoce jagodowe mają także właściwości przeciwzapalne, a jak wiadomo, przewlekły stan zapalny towarzyszy cukrzycy i otyłości. Najlepszym rozwiązaniem jest zjadanie owoców po posiłkach lub jako składnik posiłku a unikanie jedzenia owoców jako przekąska. Posiłek powinien być urozmaicony i bogaty w błonnik, dzięki czemu wchłanianie cukru do krwioobiegu będzie następowało wolniej. Istotna jest forma, w jakiej owoce są zjadane, ponieważ Indeks Glikemiczny (IG) produktów naturalnych jest znacznie niższy niż w produktach przetworzonych. Warto wybierać owoce o średnim stopniu dojrzałości, ze skórką. Najlepiej zjadać je w całości, ponieważ im mocniejszy stopień rozdrobnienia, tym większy IG.
Pacjenci z rozpoznaną cukrzycą typu II nie muszą całkowicie rezygnować z owoców, lecz powinni wybierać owoce o niskim indeksie glikemicznym, np. owoce jagodowe lub cytrusy. Najlepiej, aby spożywali owoce w postaci surowej, gdyż przetworzone w postaci soków, koktajli lub dżemów znacznie szybciej podnoszą poziom cukru we krwi oraz zawierają mniej dobroczynnego dla zdrowia błonnika pokarmowego.
Poniżej przedstawiamy zalety zdrowotne kilku wybranych owoców, od których diabetycy nie muszą stronić!