Osoby niepełnosprawne a rynek pracy
Czy niepełnosprawność oznacza „wyrok” skazujący na „siedzenie w 4-ech ścianach”? Niekoniecznie – niepełnosprawność nie zawsze oznacza jeżdżenie na wózku inwalidzkim czy głębokie upośledzenie. Niepełnosprawność może wynikać z chorób układu krążenia,…
Czy niepełnosprawność oznacza „wyrok” skazujący na „siedzenie w 4-ech ścianach”? Niekoniecznie – niepełnosprawność nie zawsze oznacza jeżdżenie na wózku inwalidzkim czy głębokie upośledzenie. Niepełnosprawność może wynikać z chorób układu krążenia, chorób narządu wzroku, układu neurologicznego i wielu innych schorzeń. Niepełnosprawni niezależnie od stopnia dysfunkcji chcą być aktywni społecznie – wychodzić z domu, poznawać ludzi i mieć pracę, która daje satysfakcję i szansę na godne życie. Wciąż natomiast obserwujemy wiele krzywdzących stereotypów dotyczących niepełnosprawności, które determinują ograniczenia aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Oto 3 z nich:
Niepełnosprawny to ciężar dla pracodawcy…
Faktem jest, że pracodawcy dzięki środkom z PFRON mają możliwość dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, możliwość otrzymania ulg i zwrotu kosztów za stworzenie oraz dostosowanie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Niestety wśród przedsiębiorców nadal pokutuje przekonanie, że zatrudnienie niepełnosprawnego to nieustający kłopot dla firmy, dodatkowa biurokracja, a także potencjalne ryzyko wzmożonej kontroli firmy przez PIP. Ryzyka te sprawiają, że przedsiębiorcy wolą nie zatrudniać osób niepełnosprawnych, mając także „z tyłu głowy” reakcje innych pracowników i klientów na pojawienie się/kontakt z osobą niepełnosprawną.
Niepełnosprawny pracownik= gorszy pracownik
Nic z tych rzeczy – Osoby niepełnosprawne cieszą się z aktywności zawodowej i chcą się realizować poprzez pracę w różnych dziedzinach. Zazwyczaj identyfikują się z firmą dla której pracują, chcą ją godnie i dobrze reprezentować. Niejednokrotnie niepełnosprawni pracują także w sposób bardziej rzetelny i obowiązkowy niż osoby bez dysfunkcji, by nie być postrzeganymi jako osoby „drugiej kategorii”.
Osoba niepełnosprawna = pracownik bez kwalifikacji
Coraz więcej osób niepełnosprawnych kończy wyższe studia – szkoły są bardzo przychylnie nastawione na studentów niepełnosprawnych dostosowując swoją ofertę do ich potrzeb. Niepełnosprawni kończą kursy i staże uzyskując takie same kwalifikacje jak osoby zdrowe, natomiast niejednokrotnie przy poszukiwaniu pracy spotykają się z barierą mentalną u pracodawców
A wy jakie macie doświadczenia zawodowe z osobami niepełnosprawnymi?