OGRANICZENIE SPOŻYCIA WĘGLOWODANÓW

Węglowodany nie są jednorodną grupą. Ze względu na budowę i właściwości fizykochemiczne dzielimy je na węglowodany proste i złożone, czyli mono- i polisacharydy. Węglowodany złożone są ważnym źródłem energii, dlatego…

Węglowodany nie są jednorodną grupą. Ze względu na budowę i właściwości fizykochemiczne dzielimy je na węglowodany proste i złożone, czyli mono- i polisacharydy.

Węglowodany złożone są ważnym źródłem energii, dlatego bardzo istotnym jest, aby nasza dieta, także odchudzająca, dostarczała ich odpowiednią ilość. Węglowodany są magazynem energii w postaci glikogenu w mięśniach oraz wątrobie, co warunkuje dowóz energii podczas wysiłku fizycznego niezbędnego w każdej kuracji odchudzającej czy utrzymanie odpowiedniego stężenia glukozy między posiłkami.

Na podstawie wielu opracowań dotyczących zaleceń żywieniowych uważa się, że w prawidłowo skomponowanej zwyczajowej diecie węglowodany powinny stanowić przynajmniej 45-65% energii, a głównym ich źródłem powinny być produkty skrobiowe. Natomiast węglowodany proste i dwucukry powinny stanowić 15-25% energii i pochodzić z produktów naturalnie je zawierających.

Stosowanie diety keto, uwzględniające spożycie węglowodanów na poziomie 20-60 g dziennie, wprowadza natomiast organizm w stan ketozy, w którym podstawowym źródłem energii dla wszystkich komórek ciała, w tym mózgowych, stają się ciała ketonowe (produkty metabolizmu tłuszczu), a nie glukoza (produkt metabolizmu węglowodanów).

Zazwyczaj dieta ketogeniczna składa się z 3 posiłków. Wszystko opiera się na zasadach: ograniczone węglowodany (do 5%), wysoka podaż tłuszczów (od 70 do 90%) i białko na poziomie 10-20%. Produkty na diecie ketogenicznej ograniczają się głównie do:

📌 jaj,
📌 mięsa,
📌 ryb,
📌 olejów,
📌 pełnotłustych produktów nabiałowych,
📌 wybranych owoców i warzyw (należy unikać tych o wysokiej zawartości węglowodanów np.: bananów, winogron, ziemniaków, batatów).

Dieta ketogeniczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia🙂 Pozwala zredukować tkankę tłuszczową, obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także prowadzi do ustąpienia objawów groźnych schorzeń (w tym insulinooporności, cukrzycy typu 2, migreny). Zauważa się także pozytywny wpływ diety ketogennej na pacjentów onkologicznych. Warto jednak pamiętać, aby podczas diety niskowęglowodanowej pozostawać pod kontrolą lekarza i dietetyka.

źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/