Suplementacja

W skład diety osoby dbającej o swoje zdrowie często wchodzą suplementy💊💊 (witaminy, składniki, mineralne, probiotyki, produkty pochodzenia roślinnego). I choć prawidłowo ułożona dieta powinna zapewnić wszystkie składniki odżywcze, to w…

W skład diety osoby dbającej o swoje zdrowie często wchodzą suplementy💊💊 (witaminy, składniki, mineralne, probiotyki, produkty pochodzenia roślinnego). I choć prawidłowo ułożona dieta powinna zapewnić wszystkie składniki odżywcze, to w pewnych sytuacjach może dojść do ryzyka ich niedoboru…

JAK ROZPOZNAĆ NIEDOBÓR SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH?🧐

Objawy niedoboru witamin i minerałów mogą być różnorakie. Do najczęstszych z nich należą: obniżona odporność, senność, chroniczne zmęczenie, nadwaga i otyłość, wypadanie włosów czy problemy skórne. Wśród najbardziej powszechnych niedoborów wymienia się : kwasy omega-3, witaminę D3, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, wapń. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji „na oko” najlepiej wykonać badania krwi, które potwierdzą, czy faktycznie zmagamy się z niedoborami konkretnych witamin czy składników.

Osoba dbająca o zdrowy styl życia, mająca regularną (ale nie zawodową) aktywność fizyczną, bez chorób współtowarzyszących i szczególnych stanów fizjologicznych (np. ciąży) swoją suplementację może ograniczyć do okresowego stosowania preparatu witaminy D w ilości od 1000-4000 UI w okresie jesienno-zimowym. Prawdziwą potrzebę suplementacji wykazują natomiast szczególne grupy osób, które ze względu na stosowaną dietę, charakter uprawianego sportu czy chorobę są narażone na konkretne niedobory witaminowe i mineralne.

CZY WARTO SIĘ SUPLEMENTOWAĆ?

Tak, ale jeśli jest to uzasadnione. Pierwszy krok, jaki powinniśmy wykonać w przypadku niedoboru witamin w naszej diecie, to przeanalizowanie naszego dotychczasowego sposobu żywienia. Często zupełnie nieświadomie odżywiamy się nieracjonalnie, a to może powodować niedobory. Jeśli, mimo dobrej diety, jesteśmy narażeni na niedobór pewnych witamin czy składników mineralnych, jak najbardziej należy rozważyć ich suplementację. Jednak w takich przypadkach nie warto sięgać po multiwitaminy, gdyż w ich składzie w większości nie znajdziemy dobrze przyswajalnych form składników mineralnych oraz odpowiednich ilości poszczególnych witamin.

Źródło: https://centrumrespo.pl/