Na jakiej zasadzie działa post przerywany?

Intermittent Fasting (IF) zwany popularnie postem przerywanym to styl żywienia, w którym największą rolę odgrywa czas spożywania posiłków. Wg IF posiłki spożywa się tylko w ograniczonym czasie w ciągu dnia…

Intermittent Fasting (IF) zwany popularnie postem przerywanym to styl żywienia, w którym największą rolę odgrywa czas spożywania posiłków. Wg IF posiłki spożywa się tylko w ograniczonym czasie w ciągu dnia – jest to zwykle kilka godzin popołudniowych⏰⏰ w czasie których w zasadzie można jeść wszystko 🍒🥑🥔🥔🍞🧀🥩🥪🥘🍰🍩🍪, na co ma się ochotę. Po okresie jedzenia następuje długi, kilkunastogodzinny post podczas którego dozwolone jest tylko nawodnienie organizmu.

Zasadą działania IF jest to, że pożywienie przeznaczone dotychczas do spożycia na cały dzień, przykładowo od godziny 7 rano do 21, musi zostać spożyte w 8h, np. w godzinach 10-18. Takie działanie zapewnia 16 godzin postu- głodówki. Jakie są z tego korzyści? Otóż podczas głodowania zapasy glukozy w organizmie ulegają wyczerpaniu. Organizm starając się skądś czerpać energię, czerpie ją z zapasów tłuszczów prowadząc tym samym do skuteczniejszej redukcji masy ciała.

Ten sposób żywienia jest też bardzo korzystny jeśli chodzi o gospodarkę cukrową! Kiedy jesteśmy mało aktywni fizycznie, spożywane węglowodany powodują wyrzut insuliny, której nadmiar powoduje odkładanie się komórek tłuszczowych w organizmie. Kiedy ograniczamy spożywanie pokarmów w ogóle, przez 16 godzin na dobę, wyrzut insuliny jest zdecydowanie mniejszy w ciągu dnia. Komórki stają się bardziej wrażliwe na insulinę, a zatem glikemia zaczyna lepiej funkcjonować. W przypadku insulinooporności, gdy komórki są mało wrażliwe na insulinę, ważne jest, by stymulować organizm do zmniejszonego wyrzutu tego hormonu. Post przerywany jest właśnie jednym ze sposobów na to, by tę kwestię uregulować.

Okazuje się, że ten sposób „poszczenia” pozwala na obniżenie poziomu homocysteiny oraz cholesterolu LDL i trójglicerydów. Co za tym idzie – spada ryzyko zawału serca u osób z grupy ryzyka, oraz poprawiają się wyniki badań osób chorych na nadciśnienie czy inne choroby układu krążenia.

Jednym z ciekawszych aspektów poszczenia w systemie IF jest poprawa procesów regeneracji organizmu. Dzieje się tak za sprawą nasilenia procesów autofagii czyli niszczenia zużytych komórek. W związku z pozbywaniem się starych komórek następować może poprawa jakości snu, koncentracji oraz zapamiętywania. Następuje ogólna poprawa jakości życia wyrażająca się po prostu w lepszym samopoczuciu fizycznym.

Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem na właściwe i efektywne wdrożenie Intermittent Fasting, jest skonsultowanie tego stylu odżywiania ze swoim dietetykiem i opracowanie ścisłych reguł żywienia w czasie trwania okna czasowego