Mobbing a atmosfera w pracy
W pracy z ludźmi najczęściej nie lubimy dwóch rzeczy – pracy oraz ludzi. Ten żartobliwy frazes ma w sobie wiele prawdy😉 Do zadowolenia z życia zawodowego w największej mierze potrzebne…
W pracy z ludźmi najczęściej nie lubimy dwóch rzeczy – pracy oraz ludzi. Ten żartobliwy frazes ma w sobie wiele prawdy😉 Do zadowolenia z życia zawodowego w największej mierze potrzebne jest właściwe dobranie zakresu obowiązków i zakresu odpowiedzialności do predyspozycji i możliwości danego pracownika, a także dobre relacje z ludźmi – przełożonymi i współpracownikami. Najczęściej na złą atmosferę w pracy składają się takie zjawiska jak:
📌Mobbing,
📌Nadmierny stres i presja na pracownikach,
📌Niezrozumiałe decyzje kadry zarządzającej,
📌Brak dobrej komunikacji wewnętrznej,
📌Konflikty w zespołach wynikające z niejasnych zakresów obowiązków czy przerzucaniu się odpowiedzialnością za nieudany projekt.
Nie bez znaczenia dla różnych konfliktów niszczących atmosferę w pracy są także różnice kulturowe, światopoglądowe czy generacyjne. Czasem z pozoru niewinne spory ideologiczne prowadzone wśród pracowników w godzinach pracy mogą przełożyć się na relacje w zespole i wydajność całej organizacji w różnych procesach.
Żeby zidentyfikować wszelkie zagrożenia odpowiednio wcześniej warto wykorzystać różne narzędzia. Atmosferę w pracy można monitorować przeprowadzając cyklicznie ankiety badające satysfakcję z pracy, rozmowy roczne lub kwartalne z pracownikami, a także wywiady z osobami odchodzącymi z pracy (tak zwane exit interview).
Rozwiązanie problemu złej atmosfery w pracy zależy od konkretnej przyczyny. Często wdraża się takie rozwiązania jak:
📌Zmiana procedur, która ma zmienić organizację pracy, usprawnić procesy czy określić jaśniej zakresy obowiązków,
📌Zmiana systemu premii czy nagród, żeby był bardziej sprawiedliwy,
📌Zmiany w regulaminie pracy, na przykład wprowadzające jawność wynagrodzeń czy precyzyjnie określone zasady awansów czy dostępu do szkoleń, zmiany dotyczące godzin pracy czy zasad jej rozliczania,
📌Usprawnienie komunikacji wewnętrznej,
📌Wprowadzenie nowych narzędzi do komunikacji firmowej,
📌Wdrożenie szkoleń dla kadry zarządzającej, która podniesie umiejętności miękkie.
Źródło: https://betterworkplace.pl/
#FunduszeUE #mobbing #work
