MITY W ODŻYWIANIU

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je!😃💪 Informacji o tym, jakie produkty są najzdrowsze szukamy głównie w Internecie często nie zdając sobie sprawy z tego, że wiedza w…

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je!😃💪 Informacji o tym, jakie produkty są najzdrowsze szukamy głównie w Internecie często nie zdając sobie sprawy z tego, że wiedza w danym temacie nie jest do końca rzetelna. Internet powiela wiele mitów na temat żywienia – poznajcie dziś ich pierwszą część👇

1- Owoce i soki owocowe można spożywać bez ograniczeń– panuje przekonanie, że dzięki obecności wielu witamin i minerałów w owocach można spożywać je bez żadnych ograniczeń. Według badań, fruktoza, czyli naturalny cukier owocowy sprzyja wysokiemu poziomowi cholesterolu i odkładaniu się tłuszczu w wątrobie. W efekcie spożywanie dużej ilości słodkich owoców i soków owocowych sprzyja tyciu.

2- Kawa odwadnia oraz wypłukuje magnez z organizmu – obecnie brakuje przeciwwskazań do sięgania po ten napój w przypadku osób zdrowych. Kawa może wykazywać działanie moczopędne. Jednak przy zapewnieniu odpowiedniej ilości płynów (wody) w ciągu dnia (1,5 l) nie będzie wpływać na odwodnienie organizmu. Kawa de facto zwiera pewną ilość magnezu. Nie jest ona na tyle duża, aby traktować ją jako dobre źródło tego składnika. W świetle amerykańskich tabel składu żywności porcja kawy, w zależności od metody parzenia, dostarcza 7-24 mg magnezu, natomiast według danych krajowych 100 ml naparu kawy dostarcza 12 mg tego pierwiastka. Przeciętna filiżanka kawy pokrywa więc ok. 5% zalecanego dziennego spożycia magnezu, zatem wzrost podaży tego składnika poprzez kawę nie wydaje się istotny.

3- Oliwa z oliwek jest najzdrowszym tłuszczem – nie można zaprzeczyć, że oliwa jest zdrowa. Zawiera kwasy tłuszczowe Ω-3 (0,67% ogólnego składu), witaminę E, antyoksydanty. Jednak dużo więcej kwasów Ω-3 zawiera olej rzepakowy (11,25%). A w tym zestawieniu zdecydowanie przoduje olej lniany, posiadający w swoim składzie aż 54,52% kwasów Ω-3, które wspierają pracę układu krwionośnego i serca.

4- Szpinak jest bogaty w żelazo –niestety nie tak bogaty, jak przez lata myślano. Sława szpinaku wynika z błędu człowieka – przecinek dziesiętny postawiono o jedną cyfrę za daleko, tym samy kreując szpinak na warzywo o ogromnej zawartości żelaza. W rzeczywistości ilość tego pierwiastka na tle innych warzyw nadal wypada dobrze, jednak żelazo ze szpinaku jest słabo przyswajalne ze względu na obecność w nim kwasu szczawiowego.

5- Miód jest mniej tuczący niż cukier – miód ma nieco więcej kalorii niż cukier, ale uważa się go za „zdrowszy” od cukru, ponieważ ma większą wartość odżywczą.

6- Cytrusy to główne źródło witaminy C – cytrusy zawierają sporo witaminy C (ok. 50 mg/100 g), ale nie najwięcej. Mamy wiele rodzimych produktów o wiele wyższej zawartości kwasu askorbinowego. Owoce dzikiej róży dostarczają 1500 mg/100 g; czarna porzeczka – 183 mg; papryka – 144 mg; natka pietruszki – 178 mg.

7- Ziemniaki tuczą – 100 g ugotowanych ziemniaków to tylko 90 kcal! To nie ziemniaki tuczą, a zawiesiste sosy i polewanie tłuszczykiem oraz dodatki (masło, śmietana).

8- Twaróg jest dobrym źródłem wapnia – dużo lepszym źródłem wapnia jest ser żółty. Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wapń (800 mg), należy zjeść 2 plasterki sera żółtego lub aż 4 kostki twarogu. Lepszym źródłem wapnia od twarogu są nawet sardynki (wystarczy 200 g).

9- Jajka podwyższają poziom cholesterolu – najnowsze badania – wbrew obiegowej opinii – coraz częściej dowodzą, że spożywanie jajek nie wpływa niekorzystnie na poziom cholesterolu we krwi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dopuszcza się jedzenie aż dziesięciu jajek tygodniowo, a nie jak niektórzy lekarze twierdzą – maksymalnie dwóch.

10- Woda z cytryną odchudza – woda z cytryną pita na czczo jest często uważana za jeden z czynników przyczyniających się do zwiększonej redukcji masy ciała. Nie ma jednak badań potwierdzających tę teorię. Zazwyczaj osoby stosujące takie połączenie są na dietach bardzo niskoenergetycznych, wręcz głodówkowych lub na różnego rodzaju postach owocowo-warzywnych, dlatego też szybko tracą masę ciała.

Źródło: https://www.medicover.pl/; https://mojdietetyk.pl/; https://www.gov.pl/web/psse-gorzow-wielkopolski/fakty-i-mity—kawa; https://ncez.pzh.gov.pl/