Mikronierówności w miejscu pracy

Kończąc powoli temat mikronierówności, skupimy się dziś na środowisku pracy – w końcu większość z nas spędza w pracy 1/3 swojego życia Co możemy zrobić, jak się zachować kiedy widzimy,…

Kończąc powoli temat mikronierówności, skupimy się dziś na środowisku pracy – w końcu większość z nas spędza w pracy 1/3 swojego życia😉 Co możemy zrobić, jak się zachować kiedy widzimy, że mikronierówności dotykają kogoś z mojego otoczenia lub są obecne w moim miejscu pracy? – mamy dla Was kilka podpowiedzi👇

1. Porozmawiaj z osobą, której dotyka mikronierówność. Być może możesz coś dla niej zrobić, wspólnie wypracujecie plan działania lub po prostu możesz dać jej poczucie, że nie jest w tej sytuacji sama. Bądź osobą sojuszniczą – jeżeli chcesz podjąć jakieś działania na rzecz mikronierówności, rób to w zgodzie ze zdaniem osób, które ich doświadczają.

2. Staraj się być przeciwwagą dla negatywnych sytuacji, których doświadczają osoby w twoim otoczeniu – staraj się doceniać, komplementować konkretne osiągnięcia, rezultaty pracy czy zachowania osoby. Uważaj przy tym żeby nie popaść w infantylizację (traktowanie jak dziecko) czy paternalizację (traktowanie z wyższością i chęcią nadmiernej ochrony) tej osoby.

3. Kiedy widzisz, że osoba jest pomijana w czasie spotkania ( a chce w nim aktywnie uczestniczyć) możesz pomóc jej się dostać do głosu mówiąc: „Jestem ciekaw/ciekawa, co na ten temat ma do powiedzenia ……..” lub „Krzysztof zaczął wypowiedź, która została mu przerwana. Chciałabym/chciałabym usłyszeć ją do końca.”

4. Jeżeli prowadzisz spotkanie w grupie, w której są osoby narażone na nierówności postaraj się włączać je we wspólne prace – dzięki różnorodnym perspektywom macie szansę dojść do ciekawszych rezultatów. Możesz też przyjąć dla siebie zasadę, że np. co drugi głos w czasie spotkania należy do kobiety – lub dowolną inną zasadę, która pomoże ci włączyć osoby które mogą być wykluczane.

5. Jeżeli widzisz, że problem w twoim miejscu pracy jest poważny możesz postarać się zorganizowanie warsztatów antydyskryminacyjnych lub wdrożenie standardów równości.

Źródło: laboratoriumzmiany.org

#FunduszeUE#dyskryminacja#mikronierownosc