Mediacja a mobbing

❗📣Mobbing nie jest łatwy do udowodnienia w sądzie. Trzeba ustalić fakty i wykazać np. uporczywe i długotrwałe nękanie, wywołujące poniżenie lub ośmieszenie. Rozwiązanie sprawy mobbingu na drodze postępowania sądowego właściwie…

❗📣Mobbing nie jest łatwy do udowodnienia w sądzie. Trzeba ustalić fakty i wykazać np. uporczywe i długotrwałe nękanie, wywołujące poniżenie lub ośmieszenie. Rozwiązanie sprawy mobbingu na drodze postępowania sądowego właściwie zawsze kończy się porażką z uwagi na fakt, iż są to sprawy bardzo trudne i traumatyzujące. Sprawy o mobbing zakładane są w momencie kiedy pracownik już stracił pracę, poniósł różne negatywne skutki mobbingu – zwłaszcza zdrowotne, a jedyne co może osiągnąć to ewentualnie niewielkie odszkodowanie. W tym wszystkim nie pomaga to, iż sędziowie są przeciążeni pracą, a sprawy tego typu trwają nawet kilka lat. Rozwiązaniem – w ocenie prawników – mogłaby być droga pozasądowa – choćby mediacje.

Regulacje dotyczące mediacji można znaleźć w Kodeksie postępowania cywilnego (art.183). Zgodnie z przepisami mediacja jest dobrowolna, a postępowanie mediacyjne nie jest jawne. Strony aktywnie uczestniczą w poszukiwaniu rozwiązania i mają wpływ na rezultat sporu.

Mediację można prowadzić w toku sprawy lub przed jej wszczęciem wykorzystując różne metody zmierzające do polubownego rozwiązania sporu, w tym poprzez wspieranie stron w formułowaniu przez nie propozycji ugodowych, lub na zgodny wniosek stron – wskazując sposoby rozwiązania sporu, które jednak nie są dla nich wiążące.

Mediatora możemy postrzegać jako pośrednika. Słowo „mediacja”, pochodzące z łaciny, oznacza właśnie „pośrednictwo”. Etyka mediatora nie pozwala mu stawać po którejkolwiek ze stron, ma on też zachować neutralność. Jako osoba wspierająca strony w wypracowaniu porozumienia buduje nieformalną atmosferę, w której skonfliktowane osoby będą miały swobodę do wypowiedzenia się, przedstawienia własnego punktu widzenia. W ten sposób uda się sukcesywnie oczyścić nieprzychylną atmosferę pomiędzy stronami, które same osiągną konsensus. Mediacje w zakładzie pracy nie opierają się nigdy na wskazywaniu wygranego czy przegranego. Każdy, w postępowaniu mediacyjnym odnosi sukces. Tym bardziej, że mediator prowadzi ugodę w stronę trwałego rozwiązania, odbudowania pozytywnych relacji pomiędzy skonfliktowanymi.

✅Mediacja jako metoda rozwiązywania sporów w prawie pracy posiada wiele zalet. Może przyczynić się do przywrócenia harmonii w miejscu pracy oraz utrzymania pozytywnych relacji między pracodawcą a pracownikiem. Dodatkowo, mediacja może przynieść oszczędności finansowe i czasowe, zarówno dla stron sporu, jak i dla sądów. W kontekście bezpieczeństwa pracy i dobrostanu pracowników, mediacja jest wartościowym narzędziem, które może przyczynić się do zapobiegania konfliktom oraz promowania zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy.

#FunduszeUE #mobbing #mediacje