Jakie wyróżniamy fazy mobbingu?
Mobbing nie pojawia się z dnia na dzień. Posiada swój specyficzny przebieg — stadia rozwoju, które można umiejscowić w czasie. Cały proces mobbingu rozpoczyna się w fazie przebiegającej poza wiedzą…
Mobbing nie pojawia się z dnia na dzień. Posiada swój specyficzny przebieg — stadia rozwoju, które można umiejscowić w czasie. Cały proces mobbingu rozpoczyna się w fazie przebiegającej poza wiedzą i kontrolą kadry zarządzającej konfliktem, aby eksplodować i doprowadzić do swego rodzaju „przesilenia”. Dziś przedstawimy Wam 4 fazy mobbingu – przeczytajcie uważnie👇🧐
Faza 1. Nieadekwatna percepcja sytuacji mobbingowej – osoba, która zaczyna być szykanowana, nie zdaje sobie z tego sprawy. Pojawia się konflikt, który nie zostaje rozwiązany lub jest rozwiązany w sposób niekonstruktywny czy też nieprawidłowy. Pracownik nie dostrzega niebezpieczeństw ani zagrożenia swojej pozycji zawodowej w miejscu pracy i jest przekonany o możliwości opanowania konfliktu. Próbuje działać racjonalnie, załagodzić lub rozwiązać sporadyczne konflikty, ale robi to w sposób bezskuteczny. Nie reaguje w sposób zdecydowany na działania prześladowcy, czym jeszcze bardziej go prowokuje co doprowadza do eskalacji konfliktu. Pracownik bagatelizuje przykre dla niego incydenty, tłumacząc swojego prześladowcę. Nie dostrzega jednocześnie, że zachowania mają postać systematycznego i rozmyślnego dokuczania jego osobie.
Faza 2. Stres i walka ofiary – systematyczne i częste wrogie traktowanie wywołuje u osoby mobbingowanej stres i niechęć przed pójściem do pracy, a dodatkowo jej stan zdrowia ulega pogorszeniu. Ciągłe stany napięcia nerwowego ofiary prowadzą do zakłóceń koncentracji, stanów zwątpienia, zakłócenia snu. Zaczynają się niesprawiedliwe upomnienia, straszenie, degradacja pozycji w grupie poprzez przydzielanie mało ważnych zadań. Praca w ciągłym napięciu i stresie prowadzi do popełniania błędów, a te z kolei są powodem następnych drwin.
Faza 3. Stabilny mobbing – nasilenie agresji mobbera nad słabnącą ofiarą poprzez naruszenie prawa i przemoc. W tej fazie następuje utrwalenie zachowań mobbingowych oraz negatywnej opinii o ofierze jako osobie nadwrażliwej, konfliktowej czy przemądrzałej. Osobie prześladowanej narzuca się rolę kozła ofiarnego i za pomocą etykiet uzasadnia się i usprawiedliwia zachowania agresywne zwłaszcza przed osobami nieznającymi ofiary. Celem jest też sprowokowanie i zachęcenie innych do ataków na danego pracownika.
Na tym etapie kształtowania się zjawiska mobbingu w danym środowisku zawodowym następuje konsolidacja mobberów oraz ustala się strategia terroru psychicznego, jego kierunek, zasięg i natężenie. Akty dręczenia przyjmują uporządkowaną, zorganizowaną formę.
Osoba mobbowana natomiast, wyczerpawszy cały swój repertuar metod i środków rozwiązania swoich zawodowych i osobistych trudności w miejscu pracy, zaczyna załamywać się psychicznie. W środowisku zawodowym rozchodzą się informacje o niej jako o osobie niekompetentnej, trudnej w relacjach międzyludzkich, niegodnej zaufania.
Faza 4. Fizyczna, psychiczna i społeczna degradacja ofiary – pracownik poddany atakom agresji i prześladowania ze strony przełożonego i współpracowników nie jest w stanie dobrze wykonywać swoich obowiązków służbowych i ma tego pełną świadomość. Ofiara staje się prawie całkowicie niezdolna do pracy, jest wykluczona z grupy pracowniczej poprzez zwolnienie, przeniesienie czy ciągłe korzystanie ze zwolnień lekarskich. Skrajne wyczerpanie pracownika przejawia się w trudnościach osobistych, konfliktach rodzinnych, stanach depresyjnych oraz myślach samobójczych.
Pracodawca jako osoba, która ponosi odpowiedzialność za dopuszczenie do mobbingu w swojej firmie powinien zareagować, wykorzystując przyznane mu do tego przez prawo narzędzia. Poprzez powołanie komisji pojednawczej lub wprowadzenie mediatora może polubownie rozwiązać sytuację. Jeśli natomiast nie nastąpi przełom-kolejną fazą jest wypowiedzenie umowy o pracę.
Przechodzenie poprzez poszczególne fazy mobbingu trwa miesiącami. Odpowiednia reakcja na początkowych etapach może powstrzymać jego rozwój, natomiast im później on nastąpi, tym większe będą koszty mobbingu.
#FunduszeUE #mobbing #work
Na podst.: https://www.portalbhp.pl/