Fundacja Actum

Jakie objawy daje cukrzyca?

Większości z nas cukrzyca kojarzy się ona z dwoma chorobami – cukrzycą typu I oraz cukrzycą typu II.

Cukrzyca typu I to choroba, która polega na całkowitym braku insuliny w organizmie – z tego też względu wymaga ona regulowania jej poziomu poprzez przyjmowanie insuliny. Choroba stanowi około 5% wszystkich zachorowań w Polsce.
 
Do najczęstszych objawów cukrzycy typu I zaliczamy:
 
Bardziej powszechną jest cukrzyca typu II, którą niesłusznie uważa się za chorobę osób starszych. Oprócz uwarunkowań genetycznych (występowanie u rodziców lub rodzeństwa) na jej rozwój ma wpływ tryb życia jaki prowadzimy. Najczęściej występuje u osób z nadwagą spowodowaną złą dietą i brakiem ruchu. Rozwój cukrzycy typu II wiąże się z obecnością zjawiska insulinooporności, czyli niewrażliwości tkanek organizmu na działanie insuliny. Oznacza to, że mimo prawidłowego wydzielania tego hormonu przez trzustkę, komórki na niego nie reagują i nie wchłaniają glukozy z krwi. W rezultacie w krążeniu wzrasta zarówno poziom cukru, jak i insuliny, której produkcja wzrasta w odpowiedzi stan przewlekłej hiperglikemii.
 
Do najczęstszych objawów cukrzycy typu II zaliczamy:
 
Każdy z nas w swoim codziennym życiu spotyka na swojej drodze osoby z cukrzycą. Żyjemy w pogoni, stresie, nie mamy czasu na odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Jemy nie najlepiej, albo wcale przez pół dnia rekompensując sobie wieczór podwójnym obiadem i…deserem🤫 Nieświadomie popychamy się w kierunku nadwagi/otyłości, a to już krok do …cukrzycy! Cukrzycy z reguły nie widać gołym okiem, natomiast często na wczesnym etapie daje nam sygnały, że dzieje się coś niedobrego… 
 
Jeśli macie jakieś podejrzenia odnośnie cukrzycy – nie czekajcie z diagnostyką!! Poniżej lista badań laboratoryjnych możliwych do wykonania:  
 
powrót