Jak wdrożyć politykę antymobbingową w firmie?

Od czego zacząć wdrażanie polityki antymobbingowej w naszej firmie?🧐 Na początek – od zapoznania wszystkich pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy (bez względu na formę ich zatrudnienia – umowa o pracę…

Od czego zacząć wdrażanie polityki antymobbingowej w naszej firmie?🧐 Na początek – od zapoznania wszystkich pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy (bez względu na formę ich zatrudnienia – umowa o pracę czy cywilnoprawna) z zasadami ustalonej polityki antymobbingowej oraz zobowiązanie ich do jej przestrzegania.

Zarówno każdy zatrudniony pracownik, jak też osoby rozpoczynające pracę u danego pracodawcy muszą złożyć pisemne oświadczenie o tym, że zostały zapoznane z polityką antymobbingową funkcjonującą w zakładzie pracy. Oświadczenie takie należy dołączyć do akt osobowych pracowników prowadzonych przez pracodawcę.

Pracodawca posiada dowolność w zakresie opracowywania polityki antymobbingowej. Oznacza to, że może sporządzić ją bez konsultacji z pracownikami. Wskazuje się jednak, że dla powodzenia tej inicjatywy ważnym jest poprzedzenie działań związanych z jej tworzeniem i wprowadzeniem spotkaniami z pracownikami celem poinformowania ich o jej założeniach oraz umożliwieniem zgłoszenia ich uwag w tym zakresie.

Wdrożenie procedury antymobbingowej w zakładzie pracy może zostać poprzedzone rozpowszechnieniem wśród pracowników specjalnie przygotowanego na ten cel biuletynu zawierającego podstawowe informacje na temat mobbingu. Efektywniejsze wydaje się jednak przeprowadzenie szkoleń, w trakcie których pracownikom przede wszystkim zostanie przybliżone, czym mobbing jest, a także wyjaśni się jego skutki oraz wskaże, jak należy reagować.

Nie można zapominać także o przeszkoleniu kadry kierowniczej zatrudnionej u pracodawcy, aby wykształcić u niej umiejętność diagnozowania zachowań mobbingowych, reagowania na nie, ale przede wszystkim nakierowania jej na zapobieganie mobbingowi w miejscu pracy.

Pełne wdrożenie polityki antymobbingowej w firmie obejmuje nie tylko zapoznanie pracowników z całą opracowaną przez pracodawcę procedurą, ale przede wszystkim faktyczne jej realizowanie. Oznacza to, że w każdej sytuacji, gdy zgłoszona zostanie skarga, pracodawca odpowiednio zareaguje.

#FunduszeUE #mobbing #politykaantymobbingowa