Jak udowodnić mobbing?
Gdzie przebiega granica pomiędzy zwykłą uszczypliwością a regularnym mobbingiem? 🧐Niestety udowodnienie mobbingu w miejscu pracy jest dość trudne. Ofiara musi posiadać wiarygodne dowody, które będą wskazywały na powtarzalność zachowań oprawcy…
Gdzie przebiega granica pomiędzy zwykłą uszczypliwością a regularnym mobbingiem? 🧐Niestety udowodnienie mobbingu w miejscu pracy jest dość trudne. Ofiara musi posiadać wiarygodne dowody, które będą wskazywały na powtarzalność zachowań oprawcy i zakwalifikowanie jego czynu jako działanie niezgodne z prawem.
Każda ofiara mobbingu zanim zdecyduje się wytoczyć proces i oskarżyć mobbera, musi jak najlepiej przygotować się do udowodnienia mu winy. Poniżej mamy wiec dla Was kilka istotnych wskazówek👇:
1. Dokumentuj wszystko: Prowadź dokładne notatki dotyczące każdego incydentu, który uważasz za przejaw mobbingu. Zapisuj daty, godziny, miejsca, osoby obecne podczas zdarzenia oraz dokładny opis sytuacji.
2. Zachowuj wszelką korespondencję: E-maile, wiadomości tekstowe, notatki lub inne formy korespondencji mogą być dowodem na nieodpowiednie zachowanie. Jednym z takich dowodów mogą być wiadomości głosowe otrzymywane od prześladowcy czy nagrania rozmów. Z tymi ostatnimi sprawa jednak nie jest taka oczywista. Z jednej strony – pracownik chcąc udowodnić winę mobberowi, może wykorzystywać wszelkie dostępne środki dowodowe. Z drugiej – wszystko musi jednak odbywać się w zgodzie z literą prawa.
3. Zbierz świadków: Jeśli są osoby, które były świadkami mobbingu, poproś je o złożenie pisemnych oświadczeń, które potwierdzą, że zachowania mobbera miały miejsce. Ponieważ osoby mogące potwierdzić mobbing będą osobami z twojego otoczenia zawodowego, pamiętaj, iż mogą one nie zechcieć występować w sądzie przeciwko swojemu przełożonemu czy współpracownikowi. Zdarza się niestety, że ofiara mobbingu zostaje sama, a zespół bagatelizuje jej doświadczenia lub też kadra zarządzająca nie chce przyznać, że w szeregach firmy dochodzi do niewłaściwych praktyk. Mimo wszystko warto poszukać zaufanej osoby w otoczeniu, która przełamie taki krąg milczenia. Warto pamiętać, że oprawca mógł już wcześniej dopuszczać się szykanowania innej osoby, która także została zignorowana albo milczała z uwagi np. na lęk przed zwolnieniem.
4. Zwróć się do działu HR: Zgłoszenie sprawy działowi HR to nie tylko sposób na rozwiązanie problemu wewnętrznie, ale również na oficjalne udokumentowanie problemu w firmie.
5. Eksperci i specjaliści: W niektórych przypadkach warto zwrócić się o pomoc do psychologa lub innego specjalisty, który może potwierdzić negatywny wpływ mobbingu na nasze zdrowie psychiczne.
#FunduszeUE #mobbing #mobber