Jak się zachowywać by nie tworzyć mikronierówności?

Skoro mikronierówności powstają na etapie nieświadomych drobnych gestów czy też wypowiedzianych słów, to jak uchronić się przed mimowolnym ich tworzeniu?- oto kilka podpowiedzi Kiedy chcesz wyrazić docenienie w stosunku do…

Skoro mikronierówności powstają na etapie nieświadomych drobnych gestów czy też wypowiedzianych słów, to jak uchronić się przed mimowolnym ich tworzeniu?- oto kilka podpowiedzi👇

📍 Kiedy chcesz wyrazić docenienie w stosunku do jakiejś osoby zastanów się – czy to, o czym mówię jest związane z obszarem, o który rzeczywiście chodzi? Staraj się komplementować i uznawać konkretne osiągnięcia, zadania, cechy osoby. Dla przykładu komentarz „jest pani piękną kobietą!” będzie OK na randce, ale nie będzie szczególnie adekwatny kiedy dajesz komplement naukowczyni, która właśnie zaprezentowała swoją pracę. Może wtedy doprowadzić do negatywnego efektu, sprawiając wrażenie że redukuje się pracę i osiągnięcia intelektualne tej kobiety do wyglądu, który w tym kontekście ma znaczenie dalszoplanowe. Zamiast tego możesz pogratulować osiągnięć naukowych, zapytać o coś z obszaru badań by je lepiej zrozumieć, docenić wkład pracy lub zauważyć kreatywne podejście do badanego problemu.

📍 Szukając osoby, która podejmie się jakiegoś zadania zwróć uwagę na kompetencje i chęci, a niekoniecznie na to, czy wydaje ci się, że osoba ma ku temu predyspozycje. Nierzadko mężczyzna poradzi sobie ze zrobieniem notatek ze spotkania równie dobrze jak kobieta, a kobiety bez problemu przyniosą krzesła czy podłączą rzutnik równie dobrze, jak mężczyźni.

📍 Różne osoby wolą żeby o nich mówić i do nich się zwracać na różne sposoby – ktoś może chcieć być Jaśkiem, a ktoś inny „panem Janem”. Ktoś może preferować żeby przedstawiając tą osobę opowiedzieć o niej z użyciem tytułów naukowych, a ktoś inny może tego w ogóle nie lubić. Czasem kontekst jest kluczowy – Małgosia na spotkaniu zespołu może czuć się całkowicie w porządku kiedy ktoś się tak do niej zwróci, jednak na konferencji wolałaby zostać przedstawiona jako dr. Małgorzata. Dlatego tak ważne jest niegeneralizowanie. Jeżeli nie wiesz jak o kimś, lub z kimś mówić-zawsze możesz zapytać.

❗️Czasem bardzo przydatna okazuje się autorefleksja – jak podchodzę do osób w moim środowisku?Czy elementy ich tożsamości, z którymi wiążą się pewne stereotypy, mają na to jakiś wpływ? Warto pomyśleć…

Źródło: laboratoriumzmiany.org

#FunduszeUE#dyskryminacja#mikronierownosc