Jak długo trwa trawienie pokarmów?
Czy zastanawialiście się kiedyś jak długo trwa trawienie pokarmów i jak ma się ten proces do odchudzania?🧐 Jak się okazuje – wpływ trawienia na odchudzanie jest bardzo znaczący. Dokładny czas…
Czy zastanawialiście się kiedyś jak długo trwa trawienie pokarmów i jak ma się ten proces do odchudzania?🧐 Jak się okazuje – wpływ trawienia na odchudzanie jest bardzo znaczący. Dokładny czas trawienia konsumowanej żywności zależy kilku czynników, m.in. od stanu zdrowia, przemiany materii, wieku, a nawet płci danej osoby. Powszechnie wiadomo jednak, że niektóre produkty spożywcze błyskawicznie przechodzą przez układ trawienny, a inne zalegają w brzuchu nieco dłużej.
Jeśli spożywacie dużo łatwo przyswajalnych pokarmów, może się okazać, że jecie o wiele więcej, niż powinniście. Wszystko dlatego, że organizm szybko trawi taki posiłek, a wy niedługo po tym znowu robicie się głodni. Tego rodzaju żywność zapewnia błyskawiczny zastrzyk energii — czyli skok poziomu glukozy. I choć nie wydaje się to takie złe, warto mieć na uwadze, że niewykorzystana przez ciało nadwyżka tego związku odkłada się w postaci tłuszczu.
Ciężkostrawne produkty znacznie wolniej podnoszą cukier we krwi, co zapewnia stały i równy poziom energii. Ale jeśli spożywacie tylko takie pokarmy, zmuszacie układ trawienny do ciągłej pracy na najwyższych obrotach, a to może być uciążliwe dla organizmu.
Specjaliści zalecają nie mieszać szybko i wolno trawionych produktów w jednym posiłku i unikać spożywania fast foodów tuż po zjedzeniu ciężkostrawnego dania, ponieważ w tym przypadku trawienie trwa dłużej, więc lepiej nie przeciążać żołądka.
Posiłki złożone z pokarmów o różnym czasie przyswajania najlepiej jeść w porze obiadowej, kiedy układ trawienny jest najbardziej aktywny. Śniadania i kolacje powinny być proste i najlepiej komponować je z łatwo przyswajalnych produktów. W ten sposób zapewnimy sobie z samego rana zastrzyk energii, a w nocy pozwolimy żołądkowi odpocząć.
A jaki jest czas trawienia poszczególnych grup produktów – już podpowiadamy:
📌 SOKI OWOCOWE LUB WARZYWNE – 15-20 minut;
📌 SUROWE WARZYWA – 30-40 minut
📌 UGOTOWANE WARZYWA – 40 minut;
📌 RYBY – 45-60 minut
📌 SAŁATKA Z OLIWĄ – 1 godzina;
📌 WARZYWA SKROBIOWE(ZIEMNIAKI) – 1,5-2h;
📌 ZIARNA (KASZA, RYŻ, KOMOSA) – 2h
📌 NABIAŁ – 2h;
📌 ORZECHY -3h;
📌 MIĘSO: KURCZAK -1,5-2h; WOŁOWINA -3h; JAGNIĘCINA-4h; WIEPRZOWINA-5h.