Znaczenie odpowiedniego poziomu cukru we krwi
Prawidłowe stężenie glukozy we krwi stanowi istotny wyznacznik naszego zdrowia. Nadmiar cukru może sprzyjać chorobom serca i układu krwionośnego (przez podwyższanie ciśnienia oraz poziomu cholesterolu i trójglicerydów), powodować zmiany zapalne…
Prawidłowe stężenie glukozy we krwi stanowi istotny wyznacznik naszego zdrowia. Nadmiar cukru może sprzyjać chorobom serca i układu krwionośnego (przez podwyższanie ciśnienia oraz poziomu cholesterolu i trójglicerydów), powodować zmiany zapalne i miażdżycowe (przez uszkadzanie ścian naczyń krwionośnych), obciążać wątrobę oraz wywoływać cukrzycę. Przyspiesza również starzenie skóry oraz obniża odporność na infekcje. Nadmiar cukru, który nie zostanie spalony przez organizm, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, co prowadzi do nadwagi i otyłości.
Każdy, kto dba o swoje zdrowie, powinien raz do roku poddać się badaniu poziomu cukru we krwi. Dotyczy to zwłaszcza osób po 40 roku życia, u których istnieje ryzyko wystąpienia cukrzycy (z nadwagą lub otyłością, obciążonych genetycznie ryzykiem cukrzycy).
Jak przygotować się do badania poziomu cukru we krwi?
Do badania poziomu cukru we krwi przygotowujemy się w zależności od zaleceń. Badanie glukozy może być wykonane:
- na czczo – 8 godzin przed badaniem nie należy jeść ani pić – poza wodą;
- po posiłku – badanie glikemii poposiłkowej. Kontrolę glikemii wykonuje się po 2 godzinach od ukończenia posiłku (np. w warunkach domowych, za pomocą glukometru);
- o dowolnej porze – badanie przygodnego stężenia glukozy we krwi można wykonać w każdej chwili, nie trzeba być na czczo – nieprawidłowy wynik przygodnego badania poziomu cukru nie jest podstawą do rozpoznania cukrzycy, w takim przypadku konieczne jest wykonanie kolejnych badań (badanie poziomu cukru na czczo; doustny test tolerancji glukozy).
Interpretację wyników badania poziomu cukru we krwi u osób bez zdiagnozowanej cukrzycy zawiera poniższa tabela:
Badaniem diagnostycznym w kierunku cukrzycy jest również badanie krwi – hemoglobina glikowana (HbA1c).
W przypadku stwierdzenia w jednorazowym badaniu poziomu cukru we krwi odchylenia od normy należy je powtórzyć i koniecznie skontaktować się z lekarzem w celu ewentualnej dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy.