Fundacja Actum

Znaczenie odpowiedniego poziomu cukru we krwi

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi stanowi istotny wyznacznik naszego zdrowia. Nadmiar cukru może sprzyjać chorobom serca i układu krwionośnego (przez podwyższanie ciśnienia oraz poziomu cholesterolu i trójglicerydów), powodować zmiany zapalne i miażdżycowe (przez uszkadzanie ścian naczyń krwionośnych), obciążać wątrobę oraz wywoływać cukrzycę. Przyspiesza również starzenie skóry oraz obniża odporność na infekcje. Nadmiar cukru, który nie zostanie spalony przez organizm, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, co prowadzi do nadwagi i otyłości. 

Każdy, kto dba o swoje zdrowie, powinien raz do roku poddać się badaniu poziomu cukru we krwi. Dotyczy to zwłaszcza osób po 40 roku życia, u których istnieje ryzyko wystąpienia cukrzycy (z nadwagą lub otyłością, obciążonych genetycznie ryzykiem cukrzycy).

 Jak przygotować się do badania poziomu cukru we krwi?

Do badania poziomu cukru we krwi przygotowujemy się w zależności od zaleceń. Badanie glukozy może być wykonane:

 

Interpretację wyników badania poziomu cukru we krwi u osób bez zdiagnozowanej cukrzycy zawiera poniższa tabela:

Badaniem diagnostycznym w kierunku cukrzycy jest również badanie krwi – hemoglobina glikowana (HbA1c). 

W przypadku stwierdzenia w jednorazowym badaniu poziomu cukru we krwi odchylenia od normy należy je powtórzyć i koniecznie skontaktować się z lekarzem w celu ewentualnej dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy.

powrót