Dlaczego warto spożywać zupy?

„Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem” – radził Hipokrates uważany za jednego z prekursorów współczesnej medycyny. Choć ten grecki lekarz żył wiele lat przed naszą…

„Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem” – radził Hipokrates uważany za jednego z prekursorów współczesnej medycyny. Choć ten grecki lekarz żył wiele lat przed naszą erą, jego słowa pozostają jak najbardziej aktualne. I z całą pewnością można je odnieść do wielu popularnych w polskiej kuchni zup, wśród których zdecydowanie króluje domowy rosołek – remedium na wiele schorzeń😀

Jedząc codziennie talerz zupy bez wątpienia dbamy o dobrą formę naszego organizmu. Z żywieniowego punktu widzenia, zupa dostarcza nam cennych składników odżywczych takich jak: białka, tłuszcze i węglowodany. W tradycji polskiej zupa jest zwykle pierwszym daniem obiadu, niemniej jednak często pomijanym w naszym codziennym menu. Dlaczego warto jeść zupy?– już podpowiadamy!👇

  1. Zupa to dobry sposób na jedzenie warzyw!
    W zupie znajdziemy mnóstwo pysznych i zdrowych jarzyn🍅🍆🥦🥬🌶🌽🥕🧄🧅🥔, o których często zapominamy w naszej codziennej diecie. Aktualne zalecenia zdrowego żywienia przedstawione w graficznej postaci talerza pokazują, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co jemy. Oczywiście należy zachować właściwe proporcje – więcej warzyw niż owoców. Warzywa, to źródło witamin, minerałów oraz błonnika, tak bardzo potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jedząc codziennie talerz zupy, dbamy o dobrą formę naszego organizmu. Ponadto każda zupa zabielona mlekiem, śmietaną czy jogurtem, to wzbogacenie posiłku w wapń i witaminę D – ważnych składników zwłaszcza dla młodych, rosnących organizmów.
  2. Zupa dostarcza energii!
    Zupy, to zdrowy zastrzyk energii💪💪 tak potrzebnej do każdego aktywnego dnia w szkole przedszkolu czy pracy. Zupy dostarczają energii, która pochodzi z węglowodanów pod postacią makaronu, kaszy czy ziemniaków. Krótko gotowane zupy warzywne zawierają też pewną ilość witaminy C (silny antyoksydant) i witamin B (wzmacniają układ nerwowy, chronią przed skutkami stresu). W zupie na wywarze mięsnym jest białko i tłuszcz (umożliwia przyswojenie witaminy A, D, E i K).
  3. Zupa nie tuczy!
    Zupy sycą, ale nie tuczą, dlatego nawet dieta odchudzająca nie powinna zmuszać do rezygnacji z nich. Czysta zupa ugotowana na wywarze warzywnym syci, ale nie jest kaloryczna. Porcja zupy jarzynowej (ok. 300 g) dostarcza ok. 100 kalorii. Bardziej kaloryczne są dodatki do zup, np. makaron, ziemniaki, ryż, dlatego należy je stosować z umiarem. Korzyścią z jedzenia zupy jest to, że wypełnia żołądek i pozostaje mniej miejsca na drugie danie, zwykle bardziej kaloryczne.
  4. Zupa stanowi dodatkową, dzienną porcję wody!
    Woda💧💧 to niezwykle ważny element naszej diety. Ciepła, pożywna zupa zaspakaja część dziennego zapotrzebowania organizmu na wodę, szczególnie wtedy, gdy w chłodne dni pijemy jej mniej niż zwykle.
  1. Zupa rozgrzewa organizm!
    Wszyscy dobrze wiemy, że w sezonie jesienno-zimowym🍂🍁 nie trudno o przeziębienie. Bardzo ważne jest, aby w te chłodne dni zjeść gorący posiłek. Co więcej jeśli w zupie znajduje się cebula lub czosnek, dodatkowo wspieramy organizm w walce z wirusami i bakteriami.
  1. Zupa jest łatwa w przygotowaniu!
    Niewątpliwą zaletą zupy jest to, że może ją ugotować każdy bez względu na umiejętności kulinarne. Wystarczą dobre chęci. Wbrew powszechnym opiniom wcale nie zabiera to dużo czasu – zupę z mrożonek przyrządzisz w ciągu kilku minut. Jeśli dodamy do niej ziemniaki, kaszę, makaron albo ryż oraz ugotowane oddzielnie jajko lub fasolę, będzie stanowiła wartościowy, pożywny posiłek.

Pamiętajmy, że zdrowe nawyki żywieniowe, to nie tylko jedzenie ulubionej pomidorowej czy tradycyjnego rosołu! Każda z zup dostarcza odmiennych składników odżywczych, a urozmaicenie to podstawowa zasada, która chroni przed ich niedoborem lub nadmiarem. Co więcej szeroki repertuar zup w menu przedszkolaka czy ucznia to dodatkowy aspekt edukacyjny, który z pewnością zostanie już na całe życie.

Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-krakow/dlaczego-warto-jesc-zupy oraz https://fit.poradnikzdrowie.pl/
#zupy #zdrowie #warzywa #soup