Fundacja Actum

DLACZEGO KISZONKI SĄ UZNAWANE ZA WARTOŚCIOWE?

Kiszenie to jedna z najstarszych, naturalnych metod przedłużania trwałości oraz świeżości warzyw i owoców, podczas której dochodzi do rozkładu cukrów prostych do kwasu mlekowego. Działanie bakterii fermentacji mlekowej ma dobroczynny wpływ na cały organizm – kiszonki zatem powinny pojawiać się w naszym jadłospisie szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Na cały świecie ceni się fermentowaną żywność za jej właściwości zdrowotne i wyjątkowy smak.  Dlaczego kiszonki są zatem aż tak wartościowe? – przeczytajcie poniżej 

 

📌Są doskonałym źródłem witamin i mikroelementów -podczas procesu kiszenia i fermentacji warzywa i owoce nie tracą witamin i składników odżywczych (zawartość witaminy C i witamin z grupy B ulegają podwojeniu!). Wysoka zawartość składników mineralnych i witamin sprawia dodatkowo, że mają one dobroczynny wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

📌Stanowią naturalny probiotyk – ze względu na obecność bakterii kwasu mlekowego, kiszonki pełnią rolę naturalnego probiotyku, który wzmacniaj układ odpornościowy oraz chroni przed różnego rodzaju chorobami.

📌Wspomagają odchudzanie – w czasie procesu kiszenia warzywa i owoce tracą wiele cukru, a wraz z nim kalorii. Pozostaje w nich błonnik, który jest niezwykle istotnym elementem podczas walki o idealną sylwetkę.

📌Działają antynowotworowo –badania potwierdzają, że biała kiszona kapusta przeciwdziała występowaniu nowotworów płuc, piersi i jelita grubego. Dodatkowo, zaleca się stosowanie soku z kiszonej kapusty przy chorobie wrzodowej żołądka oraz na poprawę trawienia.

📌Oczyszczają organizm z toksyn –produkty kiszone mają właściwości detoksykujące  – sprawiają, że płyny w żołądku są kwaśne, a krew staje się bardziej zasadowa.

📌Regulują przemianę materii – kiszonki pomagają trawić węglowodany, tłuszcze i białka, co ma duży wpływ na działanie układu trawiennego człowieka. Produkty kiszone zwiększają także produkcję enzymów trawiennych oraz pomagają w wydzielaniu kwasów żołądkowych, które są niezbędne do szybkiego i efektywnego trawienia pokarmów.

📌Przeciwdziałają anemii – kiszonki zwiększają przyswajalność żelaza, a co za tym idzie – mogą przeciwdziałać anemii.

📌Poprawiają nastrój i dodają energii –obecne w kiszonkach bakterie pomagają obniżać poziom kortyzolu – hormonu stresu.

 

Gdy mowa o kiszonkach większość  nas myśli o kapuście i ogórkach. Jednak to nie jedyne produkty spożywcze, które z powodzeniem można poddać kiszeniu. Przepisy uwzględniają także buraki, kalafiory, marchewkę, rzodkiew, cebulę, a nawet owoce takie jak jabłka, gruszki czy śliwki.

Za jedzeniem kiszonek przemawia wiele faktów. Pamiętajmy jednak, że najbezpieczniej i najzdrowiej dla Nas będzie kisić samodzielnie, gdyż kupując w sklepie nie zawsze mamy pewność co do sposobu przygotowania jak i wartości odżywczej kupowanej kiszonki.

powrót