Czym jest zarządzanie bez przemocy?
O mobbingu często mówi się jako o terrorze psychicznym, przemocy psychicznej, molestowaniu moralnym lub spersonalizowanym braku szacunku. Tymczasem, choć każde z powyższych określeń jest adekwatne, mobbing zgodnie z pierwszym badaczem…
O mobbingu często mówi się jako o terrorze psychicznym, przemocy psychicznej, molestowaniu moralnym lub spersonalizowanym braku szacunku. Tymczasem, choć każde z powyższych określeń jest adekwatne, mobbing zgodnie z pierwszym badaczem tego zjawiska – Heinzem Leymannem to zaburzenie komunikacji. Jak zatem zadbać o prawidłową komunikację by przeciwdziałać powstaniu patologii w obrębie danej firmy czy organizacji?
Istnieje wiele metod komunikacyjnych, które odnoszą pozytywny skutek w firmach/organizacjach. Jedną z przynoszących najlepszy efekt jest komunikacja bez przemocy Marshalla B. Rosenberga. (Non-Violent Communication), amerykańskiego psychologa klinicznego, mediatora, odkrywcy języka serca, czyli właśnie NVC.
Celem Marshalla B. Rosenberga była nauka skutecznej komunikacji opartej na empatii, która nie narusza godności drugiego człowieka i pozbawiona jest przemocy.
Zgodnie ze słowami Marshalla Rosenberga: „Dzięki NVC wyrażamy siebie szczerze i jasno, zarazem z szacunkiem i empatią poświęcając uwagę innym ludziom. Odtąd w każdej wymianie zdań potrafimy usłyszeć własne głębokie potrzeby i oczekiwania, a także cudze. NVC uczy nas dokonywania precyzyjnych spostrzeżeń i pozwala precyzyjnie określać zachowania i sytuacje, które wywierają na nas taki czy inny wpływ. Uczymy się wyraźnie dostrzegać i uzewnętrzniać własne potrzeby i oczekiwania w każdej konkretnej sytuacji. Technicznie jest to proste, ale bardzo wiele zmienia”.
NVC sprawdza się w wielu dziedzinach życia i jest metodą uniwersalną. Stosowana jest z powodzeniem w wielu organizacjach, pomagając tym samym w tworzeniu przyjaznej kultury organizacyjnej i organizacji zdrowej psychologicznie. Szczególnie przydatna jest dla osób pracujących w działach HR i działach personalnych.
Nauka komunikacji bez przemocy rekomendowana jest jako pierwszy krok do przeciwdziałania mobbingowi w danym środowisku – przeciwdziałanie mobbingowi jest bowiem obowiązkiem pracodawcy, zgodnie z art. 94 (3)§ 1 Kodeksu Pracy.
#FunduszeUE #mobbing #komunikacja
