Fundacja Actum

Co warto wiedzieć o stretchingu

Stretching to nic innego jak ćwiczenia rozciągające, które mogą przybierać formę rozgrzewki przed treningiem lub być częścią treningu mającą na celu rozluźnienie po wykonanym wysiłku fizycznym. Jakie wyróżniamy rodzaje stretchingu i jakie efekty może przynieść?- przeczytajcie poniżej👇
 
Stretching jest ściśle związany z wykonywaniem ćwiczeń oddechowych, rozluźniających i rozciągających przy towarzystwie muzyki relaksującej (wykorzystuje także elementy jogi i pilatesu). Ćwiczenia wykonywane są w seriach i polegają na rozciąganiu przez ok. 10-15 sekund, a następnie rozluźnieniu partii mięśniowej, która wykonywała pracę, przez ok. 2 do 5 sekund.
 
Stretching często uważany jest za leniwą formę fitnessu, natomiast starannie i prawidłowo wykonany może powodować porównywalne odczucie zmęczenia jak średniej intensywności trening fitness. Stretching nie wpływa jednak na spalanie tkanki tłuszczowej oraz na budowanie masy mięśniowej – ma natomiast znaczący wpływ na ogólną sprawność fizyczną, zręczność, elastyczność mięśni oraz poprawę ruchomości stawów.
 
Specjaliści wyróżniają dwa główne rodzaje stretchingu – wśród nich znajduje się:
📌 stretching dynamiczny – wykonywany przed treningiem polega na szybkim naciągnięciu mięśni i powrocie do naturalnej pozycji, gdzie w trakcie wykonywania ćwiczenia kończyna porusza się w różnych kierunkach. Prawidłowo wykonany stretching dynamiczny wpływa pozytywnie na funkcje dynamiczne, koordynację nerwowo-mięśniową oraz motoryczną mięśni. Stosowanie tego rodzaju stretchingu powinno być pod nadzorem specjalisty lub po uprzednim odpowiednim przygotowaniu.
📌 stretching statyczny– wykonywany po treningu właściwym w nieruchomej pozycji. Poprawne wykonanie stretchingu statycznego wymaga utrzymania statycznej pozycji tzn. wykonania ruchu rozciągającego do osiągnięcia granicy bólu i pozostania w określonej pozycji ok. 15 do 30 sekund. Ruch w stretchingu statycznym jest kontrolowany i świadomy, dzięki czemu poprawie ulega ruchomość w stawach, zwiększa się ukrwienie wokół mięśniowe, przyśpiesza się proces regeneracji mięśni oraz niwelowane są przykurcze mięśni.
 
Stretching zaleca się szczególnie osobom, które prowadzą siedzący tryb życia (z małą aktywnością fizyczną) i chcą zwiększyć elastyczność/siłę mięśni, rozluźnić je lub pozbyć się bólu napięciowego.
 
Regularnie wykonywanie stretchingu zaleca się osobom, które chcą utrzymać prawidłową postawę ciała, odpowiednią równowagę i koordynację oraz osobom ćwiczącym na siłowni, które chcą wysmuklić swoją sylwetkę oraz zarysować linię mięśni.
 
Wykonanie stretchingu wymaga zawsze rozgrzania mięśni. Przed przystąpieniem do rozciągania mięśni można przez ok. 5 do 10 minut truchtać, robić przysiady czy podskoki, aby organizm był rozgrzany i przygotowany do stretchingu.
 
Źródło: https://www.medonet.pl/
powrót