Co powinna zawierać polityka antymobbingowa firmy?

Na co warto zwrócić uwagę formułując politykę antymobbingową w swojej firmie?🧐🙂 A więc elementem, jaki należy uwzględnić przy jej określaniu w zakładzie pracy jest poufność prowadzonego postępowania wywołanego wniesieniem skargi…

Na co warto zwrócić uwagę formułując politykę antymobbingową w swojej firmie?🧐🙂

A więc elementem, jaki należy uwzględnić przy jej określaniu w zakładzie pracy jest poufność prowadzonego postępowania wywołanego wniesieniem skargi przez pracownika. Ponadto formułując założenia polityki poza oznaczeniem pracodawcy i jego siedziby należy zdefiniować pojęcia takie jak: mobbing, pracodawca, pracownik, ale też osoby lub organu zajmującego się weryfikacją zgłoszonych nieprawidłowości, a także szczegółowy przebieg postępowania inicjowanego skargą dotyczącą mobbingu w zakładzie pracy.

Z uwagi na brak uregulowań prawnych co do wewnętrznej polityki antymobbingowej w zakresie tego, kto powinien weryfikować okoliczności wskazane w skardze, pracodawca może samodzielnie podejmować działania związane z ich wyjaśnieniem. W większych firmach może się to okazać trudne, dlatego należy rozważyć potrzebę powołania Komisji Antymobbingowej. Najważniejsze, aby skład komisji zajmujący się postępowaniem wyjaśniającym, czy w firmie dochodzi do mobbingu, cechowała bezstronność. Zasadnym jest, aby jej członkami byli przedstawiciele pracowników i pracodawcy. Możliwe jest, aby w skład komisji wchodziła osoba trzecia, np. psycholog dysponujący wiedzą z zakresu psychologii pracy i rozwiązywania konfliktów.

Przy formuowaniu polityki warto rozważyć szczegółowe uregulowanie trybu skargowego obejmującego nie tylko formę skargi, ale także terminy, w jakich w miarę możliwości ma nastąpić wyjaśnienie zgłaszanych przez pracowników okoliczności, kwestie podmiotów odpowiedzialnych za przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, np. komisji antymobbignowej, poufność postępowania oraz formę zakończenia postępowania.

Kształtując politykę pracodawca powinien rozważyć wprowadzenie instrumentów mających na celu wzmacnianie aktywności przeciwdziałających mobbingowi. Może to przybrać formę zapisów regulujących konieczność corocznego przeprowadzania szkoleń pracowników z zakresu przeciwdziałania mobbingowi, ale również obowiązek monitorowania skuteczności rozwiązań wprowadzonych dotychczas.

źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl

#FunduszeUE #politykaantymobbingowa