Fundacja Actum

Bogactwo roślin strączkowych

Rośliny strączkowe stanowią bardzo dobre źródło białka, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju człowieka. Zawierają także dużo błonnika, który reguluje pracę jelit i jest niezbędny do zwalczania zaparć oraz regulowania poziomu cholesterolu we krwi.🩸
 
Rośliny strączkowe mają niski indeks glikemiczny i nie powodują szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi stąd też są bardzo polecane dla osób borykających się z prawidłową glikemią!
 
Jadalne rośliny strączkowe mają walory bardzo dobrze wpływające na organizm:
📌 Fasola -to bogate źródło białka, soli mineralnych i żelaza.
📌 Groch – dostarcza wiele białka, błonnika, żelaza, cynku i fosforu. Jest też źródłem witaminy B1 i K oraz kwasu foliowego.
📌 Bób – pomaga w odkwaszaniu organizmu, ma dużą ilość białka, błonnika, żelaza, magnezu oraz węglowodanów.
📌Ciecierzyca – bogata jest w błonnik pokarmowy i jest źródłem witamin B1 i B6.
📌Soczewica – źródło białka i węglowodanów, cynku, żelaza, fosforu, witaminy B1 oraz kwasu foliowego.
📌 Soja – jest najbardziej bogata jest w białko, witaminy B1, B2 oraz K, magnez, fosfor i żelazo. Zawiera też lecytynę poprawiającą pamięć i koncentrację.
 
Mimo wielu zalet, rośliny strączkowe uchodzą za ciężkostrawne. Aby były lepiej przyswajalne przez organizm, należy podawać je z warzywami zielonymi, wodorostami morskimi lub warzywami o niskiej zawartości skrobi.
 
Spożywanie roślin strączkowych nie jest polecane osobom po operacji wątroby, jelit czy trzustki, a także po zabiegach usunięcia woreczka żółciowego. Uważać powinny także osoby z chorą tarczycą.
Źródło: https://www.medonet.pl
 
powrót