Alergeny pokarmowe czyli co najbardziej uczula?

Około 1/3 ludzi przypisuje sobie „uczulenie” na określony pokarm, ale prawdziwa alergia pokarmowa występuje jedynie u 4—8% dzieci i 2—4% osób dorosłych. Spożycie uczulającego pokarmu powoduje u chorego z alergią…

Około 1/3 ludzi przypisuje sobie „uczulenie” na określony pokarm, ale prawdziwa alergia pokarmowa występuje jedynie u 4—8% dzieci i 2—4% osób dorosłych. Spożycie uczulającego pokarmu powoduje u chorego z alergią pokarmową objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, kurczowy ból brzucha, biegunkę), a także inne objawy towarzyszących chorób alergicznych (z atopowym zapaleniem skóry i wstrząsem anafilaktycznym włącznie). Na jakie produkty należy uważać? – poniżej lista najczęstszych alergenów pokarmowych👇

📌 Białka mleka krowiego – to najczęstsze alergeny u dzieci powodujące alergie pokarmowe. Do białek mleka krowiego zaliczamy kazeinę oraz białka serwatkowe. U dzieci z rozpoznaną alergią na białka mleka krowiego niekiedy występują reakcje krzyżowe z produktami mięsnymi jak wołowina i cielęcina, dlatego tak istotna jest dokładna diagnostyka przez lekarza. Te alergeny najczęściej uczulają dzieci, ale jednocześnie odnotowuje się znaczny odsetek „wyrastania” z alergii pokarmowych w tej grupie.

📌 Jaja kurze – ten produkt jest drugim co do częstości występowania alergii pokarmowej u dzieci. Znaczna część maluchów toleruje lepiej jaja poddane gotowaniu lub pieczeniu niż w surowej postaci. Podobnie jak w przypadku alergii na białka mleka krowiego, tolerancję na alergeny jaja również nabywa się u większości dzieci z wiekiem.

📌 Ryby, mięczaki i skorupiaki – białka ryb i owoców morza są niezwykle silnymi alergenami i nawet śladowa ilość jest w stanie wywołać niebezpieczną reakcję organizmu tzn. reakcję anafilaktyczną. Alergie tego rodzaju występują częściej u dorosłych niż u dzieci, jednak badania wykazują, a odsetek dzieci, u których udaje się nabyć tolerancję na te alergeny jest niewielki. Oznacza to, że ten rodzaj alergii u większości chorych pozostaje na całe życie.

📌 Pszenica – białka pszenicy najczęściej uczulają ze wszystkich zbóż. Ta alergia dotyczy w dużej mierze dzieci powyżej 3 roku życia jak również dorosłych. Tolerancję na białka pszenicy rozwija nawet 96% dzieci do 16 roku życia.

📌 Soja – alergia na białka soi nie występuje często u zdrowych dzieci. U dzieci z alergią na białka mleka krowiego odnotowuje się większy odsetek uczulenia na soję.

📌 Orzechy ziemne i inne orzechy – alergeny orzechów arachidowych, podobnie jak ryb i owoców morza, są niekiedy silnymi alergenami. Reakcje alergiczne występują zarówno u dorosłych jak i u dzieci, a wyrastanie z alergii jest również sporadyczne.