AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA LATEM – CO POMOŻE ZBUDOWAĆ FORMĘ?

Letnia aura 🌿🌞☀️🌷 powinna sprzyjać naszej aktywności fizycznej podejmowanej na zewnątrz🚴‍♀️🚣🚴‍♂️⚽️ Długie, ciepłe dni są idealne do tego by przebywać na łonie natury jak najwięcej oraz przy okazji podjąć aktywność…

Letnia aura 🌿🌞☀️🌷 powinna sprzyjać naszej aktywności fizycznej podejmowanej na zewnątrz🚴‍♀️🚣🚴‍♂️⚽️ Długie, ciepłe dni są idealne do tego by przebywać na łonie natury jak najwięcej oraz przy okazji podjąć aktywność fizyczną, która poprawi naszą kondycję oraz samopoczucie! Wakacje to także świetny czas by uprawiać sport razem z dzieckiem. Jakie aktywności pozwolą nam spalić jak największą ilość kalorii i jednocześnie doskonale spędzić czas z pociechą – już podpowiadamy:

  1. Rolki – to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia kondycję i zwiększa koordynację ruchową. Jazda na rolkach to świetny pomysł dla tych, którzy lubią się ruszać, nie chcą obciążać stawów, ale marzą o idealnie wyrzeźbionych pośladkach i szczupłych udach. W trakcie długotrwałego wysiłku o umiarkowanej intensywności mięśnie korzystają z energii powstałej przy spalaniu kwasów tłuszczowych, które uwalniane są z tkanki tłuszczowej w procesie lipolizy. Aby uruchomić ten proces musimy jeździć co najmniej 35 minut w umiarkowanym tempie. Jeśli mamy rolki, koniecznie szlifujmy na nich formę podczas wakacji.
  2. Rower 🚵‍🚴‍♀️ – czy to miejski czy trekkingowy, pozwala przede wszystkim spalić kalorie. W czasie jazdy rowerem wzrasta sprawność nie tylko układu mięśniowego, lecz również krwionośnego i oddechowego. Dzięki niej gimnastykujemy również nasz kręgosłup, co jest szczególnie ważne u osób, których praca wymaga kilkugodzinnego siedzenia przy biurku. Jazda na rowerze zapobiega również żylakom i przeciwdziała zakrzepom. Codzienna aktywność rowerowa podczas wakacji nie musi kończyć się na jeżdżeniu po alejkach parkowych czy ścieżkach rowerowych. Warto wykorzystać rower także do wyjazdu „za miasto” – do lasu czy nad jezioro, a następnie zwieńczyć pokonany dystans piknikiem rodzinnym.
  3. Bieganie 👟 👟 – to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych, w dodatku nie wymagająca od nikogo żadnego specjalistycznego sprzętu. Jedyne, czego potrzebujecie to… para butów i chęci. Z takim zestawem można przeprowadzić trening, który nie tylko zwiększy wytrzymałość, ale poprawi zdrowie i obniży poziom stresu. To również wysiłek, który spali kalorie i pozwoli zgubić dodatkowe kilogramy. Biegać możecie wszędzie – po parku, w lesie, a także po bezdrożach- od was zależy miejsce oraz intensywność biegu. Jeśli mamy słabą kondycję, na początek polecamy zacząć od marszobiegów.
  4. Skakanie na skakance – trening ze skakanką zmusza do wysiłku całe ciało. Podczas skoków pracują wszystkie mięśnie: ramiona, barki, przedramiona, pośladki, łydki, uda, brzuch, plecy i klatka piersiowa, a krew i limfa zaczynają szybciej krążyć. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby odnosić korzyści ze skakania przez skakankę, to prawidłowy dobór jej długości. Przy systematycznym skakaniu świetnie zrzuca się zbędne kilogramy i poprawia działanie układu krążeniowego. W porównaniu z bieganiem, ćwiczenie na skakance mniej obciąża stawy, a co za tym idzie – mamy mniejsze szanse na ryzyko urazu.
  5. Pływanie🏊‍♀️ 👙🏊‍♀️ –ma ogrom zalet – buduje mięśnie oraz rozwija wytrzymałość, pomaga dbać o prawidłową postawę, hartuje i wzmacnia odporność oraz jest doskonałą profilaktyką przeciw nadwadze i otyłości. Pływanie to sport dla każdego, niezależnie od wieku. Właściwie nie ma przeciwwskazań, by go uprawiać, a warto, ponieważ sprzyja utrzymaniu ruchowości stawów, co jest ważne dla osób starszych i intensywnie trenujących. Aby spalić najwięcej kalorii, należy pływać szybko stylem klasycznym lub kraulem. Gdy pogoda sprzyja, zabierajmy dzieci nad wodę jak najczęściej i …pływajmy! Gdy nie mamy możliwości wyjechać „za miasto” nad jezioro, doskonałą alternatywą w ciepły dzień będzie miejski basen.
  6. Inne aktywności wodne – jeśli mamy w planach wakacyjne, zagraniczne wojaże gdzieś, gdzie jest ciepła woda – warto pokusić się o nurkowanie/snurkowanie z fajką 🤿 🤿lub pływanie na desce SUP (wiosłowanie na stojąco).
  7. Kajaki 🚣🚣- kajakarstwo to świetna możliwość do sprawdzenia swoich sił i umiejętności, a przede wszystkim doskonała forma uprawiania sportu i relaksu. Pokonanie kilku/kilkunastu km podczas spływu kajakowego to przyjemny sposób na zaznanie odrobiny ruchu oraz okazja do podziwiania otaczającej natury – roślin i ptactwa wodnego. Pływanie kajakiem ma także właściwości treningu aerobowego, bowiem doskonale stymuluje układ krążeniowo-oddechowy do pracy i może stanowić ciekawą alternatywę dla biegania bądź jazdy na rowerze.
  8. Gra w badmintona🏸🏸🏸 – gra, do której potrzebne są 2 osoby, paletki i lotka. Przy dobrej, najlepiej bezwietrznej pogodzie jest to bardzo ogólnorozwojowa aktywność fizyczna, która buduje wytrzymałość i refleks zarówno rodzica jak i dziecka.
  9. Tenis ziemny – jest sportem „bez-kontaktowym” co sprawia, że jest jednym z bezpieczniejszych sportów. Ponieważ tenis jest sportem opartym na kątach, geometrii i fizyce, gracze rozwijają podczas gry zdolność strategicznego myślenia i uczą się opracowywać grę mentalną. Tenis ziemny dzięki swej dynamice doskonale spala także kalorie.
  10. Ping-pong🏓🏓 – w wielu plenerowych siłowniach dostępne są dla graczy stoły do ping-ponga. Posiadając komplet paletek oraz piłeczkę, na świeżym powietrzu można spędzić długie godziny zaciekle rywalizując. Tenis stołowy zapewnia szereg korzyści dla zdrowia: pomaga spalić kalorie, poprawia zwinność i kondycję oraz poprawia koordynację ruchową. Ze względu na dynamikę sportu, zaangażowane są zarówno krótkie, jak i długie mięśnie. W przeciwieństwie do innych sportów, ryzyko odniesienia kontuzji podczas gry jest stosunkowo niskie.