7 NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH BŁĘDÓW PODCZAS ODCHUDZANIA

Chyba większość z nas – kobiet choć raz w życiu była na diecie🙂🙃 Szczególnie po zimie lub tuż po Nowym Roku zaczynamy wdrażać plan na smukłą fit-sylwetkę „na wakacje”. Niestety odchudzanie niejednokrotnie okupione jest błędami, które popełniamy i które w rezultacie nie dają nam upragnionych efektów lub efekty są krótkotrwałe i za chwilę dopada nas tzw. „efekt jojo”.
Co robimy źle? – dietetycy są zgodni co do 7 najczęściej popełnianych błędów, które rujnują plan zgubienia nadprogramowych kilogramów – zapoznajcie się z nimi!

1. Stosowanie ekspresowych „diet-cud”
Dieta sokowa, kapuściana, białkowa – tego rodzaju diety kuszą swoimi szybkimi efektami, ale mogą prowadzić także do poważnych niedoborów składników pokarmowych. Nie liczmy, że jakaś restrykcyjna dieta odchudzi nas w sposób ekspresowy bez uszczerbku na zdrowiu. Wszystko musi mieś swoje bezpieczne tempo!

2. Brak aktywności fizycznej
Codzienna aktywność fizyczna powinna być nieodzownym elementem procesu odchudzania. Praca nad sylwetką to podstawowy sposób na rozwinięcie tkanki mięśniowej odpowiedzialnej za utrzymanie przemiany materii na odpowiednio wysokim poziomie. Tylko dieta w połączeniu z regularnym wysiłkiem może nas przybliżyć do upragnionej sylwetki!

3. Dieta niedostosowana do potrzeb
Dieta odchudzająca powinna być dostosowana do preferencji żywieniowych, planu dnia oraz umiejętności kulinarnych. Dobry plan żywienia powinien uwzględniać także indywidualne czynniki takie jak wiek, płeć, przyjmowane leki, wyniki badań czy występujące choroby. Dieta powinna być więc mocno zindywidualizowana, a nie „pierwsza-lepsza” lub taka jak stosuje koleżanka.

4. Brak pracy nad zmianą nawyków
Aby dieta była skuteczna, konieczna jest zmiana niekorzystnych zachowań i nawyków sprzed wdrożonej diety tj. np. unikanie słodyczy czy przetworzonych produktów. Zmiana stylu życia powinna opierać się nie tylko na stosowanym „doraźnie” jadłospisie i zaleceniach, ale także na zamianie niektórych „zaprogramowanych w nas” zachowań na inne, np. słodzenie herbaty małą ilością słodzika zamiast cukrem.

5. Zbyt szybkie wprowadzanie drastycznych zmian
Dużo lepiej podejść do zmian w sposobie żywienia na zasadzie „małych kroków” niż gwałtownie. Dzięki temu zmiana nie wywoła zniechęcenia i rezygnacji już na samym początku, a jej akceptacja stanie się dużo łatwiejsza i trwalsza – jeśli np. zawsze słodziliśmy kawę czy herbatę cukrem, nie odstawiajmy go z dnia na dzień, a stopniowo zmniejszajmy jego ilość.

6. Brak odpowiedniej motywacji
Bardzo często zdarza się, że motywacja do redukcji masy ciała nie pochodzi od nas samych, ale „z zewnątrz”. Niestety, tego rodzaju motywacja zazwyczaj nie wystarcza na długo, często prowadzi więc do prób redukcji masy ciała prowadzonych „na pół gwizdka” albo porzucanych na początkowych etapach.

7. Podejście „wszystko albo nic”
Na diecie niejednokrotnie zdarzają się drobne odstępstwa. Tzw. „cheat meal” może zdarzyć się każdemu – nie przekreśla on jednak dotychczasowych wysiłków i nie oznacza, że musimy zaczynać wszystko od nowa. W takiej sytuacji warto wrócić do „pierwotnego” planu żywienia przy następnym posiłku i nie zadręczać się wyrzutami sumienia, prowadzącymi często do rezygnacji z diety.